Benefiční koncert znovu otevře brány manchesterské arény. Výtěžek půjde na památník obětí teroru

ČTK ČTK
9. 9. 2017 16:28
Čtyři měsíce po teroristickém útoku, při kterém zahynulo 22 lidí včetně mnoha dětí, se v sobotu otevírá multifunkční aréna v Manchesteru. Zahajovací benefiční koncert provází přísná bezpečnostní opatření.
Britští policisté pokládají květiny na místě útoku v Manchesteru.
Britští policisté pokládají květiny na místě útoku v Manchesteru. | Foto: ČTK

Manchester - V Manchesteru bude v sobotu znovu otevřena multifunkční aréna, kde při teroristickém útoku 22. května přišlo o život 22 lidí. Na zahajovacím benefičním koncertu, který provází přísná bezpečnostní opatření, vystoupí někdejší frontman skupiny Oasis Noel Gallagher, skupiny The Courteeners, Blossoms a britský zpěvák Rick Astley, napsal deník The Guardian.

Výtěžek z koncertu bude věnován na vybudování památníku obětí květnového útoku. K sebevražednému atentátu došlo po koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové. Ve foyeru haly se odpálil 22letý Brit libyjského původu Salman Abedi.

Po explozi zemřelo kromě atentátníka 22 lidí, z nichž polovina byli děti. Nejmladší oběti, Saffie Roussosové, bylo osm let.

"Na to, k čemu v květnu došlo, nikdy nezapomeneme. Nezabrání to však tomu, aby se manchesterští fanoušci hudby scházeli a užívali si živou muziku," uvedl ve prohlášení generální ředitel arény James Allen.

Vedle zmíněných skupin a Gallaghera, bývalého frontmana Oasis, jedné z nejznámější manchesterských kapel, na koncertu vystoupí i místní básník Tony Walsh. Ten během vigilie za oběti den po útoku pohnul dav k slzám svou básní "To je to místo", v níž severoanglické město oslavuje.

Grandeová na koncertu nevystoupí. Do města se ovšem vrátila dva týdny po útoku a uspořádala zde charitativní koncert, jehož se účastnilo na 50 000 diváků. Manchester jí posléze udělil čestné občanství.

"Myslím, že tenhle koncert je modelovou ukázkou britské povahy, toho, jak vracíme rány," řekl televizi Sky News komik Russell Kane, který bude událost moderovat. "Když jsem byl malý, babička mi říkávala: 'Za války jsme neseděli jen tak na zadku a nepočítali, kolik nám zbývá jídla. Když nás Němci bombardovali, seběhli jsme do tunelů, a tam si spolu zazpívali'… to je britská povaha," dodal Kane.

Lístky, které byly k dostání za 25 nebo 30 liber (716 a 860 korun), jsou beznadějně vyprodané. Účastníci koncertu mohou očekávat zvýšená bezpečnostní opatření: každý z nich bude při vstupu podroben prohlídce a tašky, batohy či kabely přesahující určité rozměry (35 cm x 40 cm x 19 cm) dovnitř nemohou.

Koncert budou živě přenášet tři rádia, která lze poslouchat prostřednictvím internetu: BBC Radio Manchester, Key 103 a Radio X.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy