Benefiční koncert znovu otevře brány manchesterské arény. Výtěžek půjde na památník obětí teroru

ČTK ČTK
9. 9. 2017 16:28
Čtyři měsíce po teroristickém útoku, při kterém zahynulo 22 lidí včetně mnoha dětí, se v sobotu otevírá multifunkční aréna v Manchesteru. Zahajovací benefiční koncert provází přísná bezpečnostní opatření.
Britští policisté pokládají květiny na místě útoku v Manchesteru.
Britští policisté pokládají květiny na místě útoku v Manchesteru. | Foto: ČTK

Manchester - V Manchesteru bude v sobotu znovu otevřena multifunkční aréna, kde při teroristickém útoku 22. května přišlo o život 22 lidí. Na zahajovacím benefičním koncertu, který provází přísná bezpečnostní opatření, vystoupí někdejší frontman skupiny Oasis Noel Gallagher, skupiny The Courteeners, Blossoms a britský zpěvák Rick Astley, napsal deník The Guardian.

Výtěžek z koncertu bude věnován na vybudování památníku obětí květnového útoku. K sebevražednému atentátu došlo po koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové. Ve foyeru haly se odpálil 22letý Brit libyjského původu Salman Abedi.

Po explozi zemřelo kromě atentátníka 22 lidí, z nichž polovina byli děti. Nejmladší oběti, Saffie Roussosové, bylo osm let.

"Na to, k čemu v květnu došlo, nikdy nezapomeneme. Nezabrání to však tomu, aby se manchesterští fanoušci hudby scházeli a užívali si živou muziku," uvedl ve prohlášení generální ředitel arény James Allen.

Vedle zmíněných skupin a Gallaghera, bývalého frontmana Oasis, jedné z nejznámější manchesterských kapel, na koncertu vystoupí i místní básník Tony Walsh. Ten během vigilie za oběti den po útoku pohnul dav k slzám svou básní "To je to místo", v níž severoanglické město oslavuje.

Grandeová na koncertu nevystoupí. Do města se ovšem vrátila dva týdny po útoku a uspořádala zde charitativní koncert, jehož se účastnilo na 50 000 diváků. Manchester jí posléze udělil čestné občanství.

"Myslím, že tenhle koncert je modelovou ukázkou britské povahy, toho, jak vracíme rány," řekl televizi Sky News komik Russell Kane, který bude událost moderovat. "Když jsem byl malý, babička mi říkávala: 'Za války jsme neseděli jen tak na zadku a nepočítali, kolik nám zbývá jídla. Když nás Němci bombardovali, seběhli jsme do tunelů, a tam si spolu zazpívali'… to je britská povaha," dodal Kane.

Lístky, které byly k dostání za 25 nebo 30 liber (716 a 860 korun), jsou beznadějně vyprodané. Účastníci koncertu mohou očekávat zvýšená bezpečnostní opatření: každý z nich bude při vstupu podroben prohlídce a tašky, batohy či kabely přesahující určité rozměry (35 cm x 40 cm x 19 cm) dovnitř nemohou.

Koncert budou živě přenášet tři rádia, která lze poslouchat prostřednictvím internetu: BBC Radio Manchester, Key 103 a Radio X.

 

Právě se děje

Další zprávy