Benedikt: Za mým odchodem bylo boží vnuknutí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
22. 8. 2013 6:55
O správnosti rozhodnutí ho prý každý den přesvědčuje charisma jeho nástupce Františka.
Dva poslední papežové - František a Benedikt XVI.
Dva poslední papežové - František a Benedikt XVI. | Foto: Reuters

Vatikán - Emeritní papež Benedikt XVI. je přesvědčen, že za rozhodnutím odejít z čela římskokatolické církve stálo boží vnuknutí.

A o tom, že šlo o správnou volbu, ho prý každým dnem utvrzuje charisma jeho nástupce papeže Františka.

"Řekl mi to bůh," svěřil se bývalý pontifik podle katolického serveru Zenit jednomu ze svých hostů, s nímž o rezignaci rozmlouval.

Nešlo o zjevení nebo něco podobného, ale o "mystickou zkušenost", popsal prý papež utváření přesvědčení, že má rezignovat. Byl to bůh, který v něm nechal uzrát "absolutní přání" zůstat sám jen s bohem, soustředěný v modlitbě, vysvětlil zdroj.

Benedikt nyní pobývá v bývalém vatikánském klášteře Mater Ecclesiae. Svůj odchod překvapivě oznámil 11. února, post v čele Vatikánu opustil 28. února.

O důvodech se hodně spekulovalo. Jedním z nich měla být tajná zpráva o stavu v takzvané Vatikánské bance, která je už několik desítek let v hledáčku italských vyšetřovatelů, a to především v souvislosti s praním špinavých peněz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v českou ekonomiku se v lednu po půl roce zvýšila

Důvěra v českou ekonomiku se v lednu po půl roce zvýšila. Proti loňskému prosinci stoupla o dva body na hodnotu 97,6 bodu, přičemž optimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V meziročním srovnání je souhrnný i podnikatelský indikátor vyšší, zatímco důvěra spotřebitelů je na nižší úrovni.

Důvěra firem se v lednu zvýšila zejména v průmyslu a stavebnictví. "Podnikatelé v těchto odvětvích očekávají v příštích měsících růst tempa výrobní i stavební činnosti, přestože jsou stále významně limitováni nedostatkem materiálu. Právě nedostatek vstupů je i jednou z příčin očekávaného růstu cen v obou odvětvích," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy