Benedikt: Za mým odchodem bylo boží vnuknutí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
22. 8. 2013 6:55
O správnosti rozhodnutí ho prý každý den přesvědčuje charisma jeho nástupce Františka.
Dva poslední papežové - František a Benedikt XVI.
Dva poslední papežové - František a Benedikt XVI. | Foto: Reuters

Vatikán - Emeritní papež Benedikt XVI. je přesvědčen, že za rozhodnutím odejít z čela římskokatolické církve stálo boží vnuknutí.

A o tom, že šlo o správnou volbu, ho prý každým dnem utvrzuje charisma jeho nástupce papeže Františka.

"Řekl mi to bůh," svěřil se bývalý pontifik podle katolického serveru Zenit jednomu ze svých hostů, s nímž o rezignaci rozmlouval.

Nešlo o zjevení nebo něco podobného, ale o "mystickou zkušenost", popsal prý papež utváření přesvědčení, že má rezignovat. Byl to bůh, který v něm nechal uzrát "absolutní přání" zůstat sám jen s bohem, soustředěný v modlitbě, vysvětlil zdroj.

Benedikt nyní pobývá v bývalém vatikánském klášteře Mater Ecclesiae. Svůj odchod překvapivě oznámil 11. února, post v čele Vatikánu opustil 28. února.

O důvodech se hodně spekulovalo. Jedním z nich měla být tajná zpráva o stavu v takzvané Vatikánské bance, která je už několik desítek let v hledáčku italských vyšetřovatelů, a to především v souvislosti s praním špinavých peněz.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Laine odešel z Winnipegu do Columbusu výměnou za Duboise

Finský hokejový kanonýr Patrik Laine a Američan Jack Roslovic se stěhují v NHL z Winnipegu do Columbusu výměnou za jiného útočníka Kanaďana Pierrea-Luca Duboise a výběr ve třetím kole draftu v příštím roce. Působiště si tak vyměnily osobnosti draftu z roku 2016, na kterém si Jets vybrali Laineho jako dvojku a hned po něm přišel na řadu Dubois jako volba Blue Jackets.

Výměna se odehrála jen dva dny poté, co kouč John Tortorella Duboise v domácím duelu s Tampou Bay při prohře 2:3 v prodloužení vyřadil už v první třetině ze sestavy. Dubois odehrál jen tři minuty a 55 sekund, nejméně v dosavadní kariéře v NHL. Dvaadvacetiletý útočník následně podle Tortorelly uvedl, že za Blue Jackets už hrát nechce.

Další zprávy