Benedikt XVI. odsoudil sexuální zneužívání dětí kněžími

Lucie Kalivodová
16. 2. 2010 16:30
Irští biskupové musí nyní obnovit "mravní důvěryhodnost" církve
Foto: Reuters

Vatikán - Papež Benedikt XVI. označil sexuální zneužívání dětí kněžími za "ohavný čin", informoval ve svém prohlášení Vatikán.

Irští biskupové musí podle jeho slov čelit skandálu se ctí a rozhodně ho vyřešit, aby obnovili "mravní důvěryhodnost" církve. Je však jasné, že je to na dlouho.

Svá stanoviska vyslovil Benedikt XVI. po dvoudenním jednání ve Vatikánu s hlavními představiteli irské katolické církve, kterou otřásá pedofilní skandál.

Papež označil sexuální zneužívání dětí a mladistvých také za smrtelný hřích, který uráží Boha a zraňuje důstojnost člověka, kterého vytvořil dle obrazu svého.

Čtyřiadvacet biskupů jednalo s papežem na výjimečném setkání, aby společně prodiskutovali následný postup v kauze sexuálního zneužívání dětí, která byla zveřejněna v listopadu pod názvem Murphyho zpráva.

Situace je o to závažnější, že katolická církev, jak vyšlo najevo, zneužívání dětí dublinskými kněžími desítky let tajila. Čtyři kněží už ze svých funkcí odstoupili, oběti zneužívání však tvrdí, že musí být ke znovuobnovení důvěry učiněno daleko více.

Foto: Reuters

Papež vyslovil už dříve nad případem "znepokojení", řekl dokonce, že s Iry sdílí "pobouření, zklamání a hanbu". Vatikán ale v minulosti nebyl vůči obětem vždy tak vstřícný.

V roce 2004 poslal do Dublinu arcibiskupa Martina Diarmulda z dublinské diecéze, aby se skandálem skoncoval. Ten předal do rukou vyšetřovatelů desítky tisíc záznamů, které pomohly jeden z největších skandálů katolické církve odkrýt.

Irský arcibiskup z Armaghu a kardinál Sean Brady řekl podle agentury AP Vatikánskému radiu, že dvoudenní setkání s papežem Benediktem XVI. považují za "první krok vedoucí k pokání a obnově irské církve", která tvoří po staletí pilíř celé irské společnosti.

Papež jedná s irskými biskupy ve Vatikánu.
Papež jedná s irskými biskupy ve Vatikánu. | Foto: Reuters

Na informace o stovkách případů zneužívání, ke kterému v této zemi podle zveřejněných informací docházelo v katolických sirotčincích, chudobincích a dalších institucích od roku 1975 do roku 2004, doposud Vatikán reagoval podle vyšetřovací komise zdrženlivě.

"Pro oběti je to konec jedné cesty. Především pro ty, které církev dlouhou dobu označovala za lháře, i pro ty, které kryla a které přesouvala z jedné fary na druhou, kde pokračovali ve zneužívání dětí," podotkla Marie Collinsová z organizace podporující oběti zneužívání. Podle médií požadují postižení mimo jiné i finanční odškodnění ve výši jedné miliardy eur.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy