Benedikt XVI. odsoudil sexuální zneužívání dětí kněžími

Lucie Kalivodová
16. 2. 2010 16:30
Irští biskupové musí nyní obnovit "mravní důvěryhodnost" církve
Foto: Reuters

Vatikán - Papež Benedikt XVI. označil sexuální zneužívání dětí kněžími za "ohavný čin", informoval ve svém prohlášení Vatikán.

Irští biskupové musí podle jeho slov čelit skandálu se ctí a rozhodně ho vyřešit, aby obnovili "mravní důvěryhodnost" církve. Je však jasné, že je to na dlouho.

Svá stanoviska vyslovil Benedikt XVI. po dvoudenním jednání ve Vatikánu s hlavními představiteli irské katolické církve, kterou otřásá pedofilní skandál.

Papež označil sexuální zneužívání dětí a mladistvých také za smrtelný hřích, který uráží Boha a zraňuje důstojnost člověka, kterého vytvořil dle obrazu svého.

Čtyřiadvacet biskupů jednalo s papežem na výjimečném setkání, aby společně prodiskutovali následný postup v kauze sexuálního zneužívání dětí, která byla zveřejněna v listopadu pod názvem Murphyho zpráva.

Situace je o to závažnější, že katolická církev, jak vyšlo najevo, zneužívání dětí dublinskými kněžími desítky let tajila. Čtyři kněží už ze svých funkcí odstoupili, oběti zneužívání však tvrdí, že musí být ke znovuobnovení důvěry učiněno daleko více.

Foto: Reuters

Papež vyslovil už dříve nad případem "znepokojení", řekl dokonce, že s Iry sdílí "pobouření, zklamání a hanbu". Vatikán ale v minulosti nebyl vůči obětem vždy tak vstřícný.

V roce 2004 poslal do Dublinu arcibiskupa Martina Diarmulda z dublinské diecéze, aby se skandálem skoncoval. Ten předal do rukou vyšetřovatelů desítky tisíc záznamů, které pomohly jeden z největších skandálů katolické církve odkrýt.

Irský arcibiskup z Armaghu a kardinál Sean Brady řekl podle agentury AP Vatikánskému radiu, že dvoudenní setkání s papežem Benediktem XVI. považují za "první krok vedoucí k pokání a obnově irské církve", která tvoří po staletí pilíř celé irské společnosti.

Papež jedná s irskými biskupy ve Vatikánu.
Papež jedná s irskými biskupy ve Vatikánu. | Foto: Reuters

Na informace o stovkách případů zneužívání, ke kterému v této zemi podle zveřejněných informací docházelo v katolických sirotčincích, chudobincích a dalších institucích od roku 1975 do roku 2004, doposud Vatikán reagoval podle vyšetřovací komise zdrženlivě.

"Pro oběti je to konec jedné cesty. Především pro ty, které církev dlouhou dobu označovala za lháře, i pro ty, které kryla a které přesouvala z jedné fary na druhou, kde pokračovali ve zneužívání dětí," podotkla Marie Collinsová z organizace podporující oběti zneužívání. Podle médií požadují postižení mimo jiné i finanční odškodnění ve výši jedné miliardy eur.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy