Benedikt XVI. necestuje a brání dogmata

Martin Novák Martin Novák
19. 4. 2006 0:00
Řím - Přesně před rokem se na vatikánské Svatopetrské bazilice rozezněly zvony, ohlašující zvolení papeže Benedikta XVI. Uvnitř: ANKETA
Benedikt XVI.
Benedikt XVI. | Foto: Aktuálně.cz

Jaký byl jeho první rok v čele více než miliardy katolíků?

Nejčastěji dostává přívlastek tichý, klidný, nepřekvapivý, nenápadný, dokonce vyčkávající. Především ale Benedikt potvrdil, že je mužem odlišného stylu, než byl jeho předchůdce Jan Pavel II.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

POSLEDNÍ PAPEŽOVÉ 

Benedikt XV. (1914 - 1922)

Pius XI. (1922 - 1939)

Pius XII.  (1939 - 1958)

Jan XXIII. (1958 - 1963)

Pavel  VI. (1963 - 1978)

Jan Pavel I. (1978)

Jan Pavel II. (1978 - 2005)

Benedikt XVI. (od 2005)

PŘEČTĚTE SI

Bez charismatu Jana Pavla II.

Devětasedmdesátiletý papež není příznivcem velkých cest a masových shromáždění. Během uplynulého roku opustil Itálii pouze jednou, když zavítal na Světové dny mládeže v Kolíně nad Rýnem. Nepoutá takovou mediální pozornost jako Jan Pavel II., není tak výrazný řečník.

"Benedikt je člověkem, který rozhodně nemiluje balkóny a davy lidí," řekl agentuře Reuters italský katolický publicista a znalec vatikánských poměrů Vittorio Messori.

Ojedinělé nebyly před rokem názory, že Benedikt postrádá charisma Jana Pavla II. a jeho zvolení povede k odlivu zájmu o církev zejména mezi mladými lidmi.

Podle stanice BBC mu k "moderní" image nepomáhá ani záliba v botech značky Prada a slunečních brýlích od firmy Gucci.

Některé názory zůstaly stejné

V řadě názorů ale nový papež pokračuje v trendu svého předchůdce.

Jednoznačně odmítl prezervativy jako způsob boje s AIDS, v jednom ze svých prvních rozhodnutí zapověděl přístup ke kněžskému svěcení homosexuálům nebo lidem, podporujícím podle jeho vlastních slov "kulturu gayů." 

"Už před rokem mi bylo jasné, že v řadě názorů Benedikt XVI. neustoupí z linie Jana Pavla II. Takové věci, jako je svěcení žen v katolické církvi, zrušení celibátu nebo podpora antikoncepce, se za jeho pontifikátu zcela určitě neprosadí. Za ten první rok mne v zásadě ničím nepřekvapil," řekl Aktuálně.cz profesor Josef Dolista, katolický teolog a rektor Vysoké školy evropských a regionálních studií v Českých Budějovicích.

Ve Vatikánu během letošních Velikonoc.
Ve Vatikánu během letošních Velikonoc. | Foto: Aktuálně.cz

Disidenti nemají problémy

Rodák z Bavorska, bývalý mnichovský arcibiskup Joseph Ratzinger přicházel s pověstí konzervativce, který se nejraději pohybuje v komorní atmosféře vatikánských studoven a knihoven a bude se snažit do vedení církve dosadit osoby názorové blízké.

Od roku 1981 zastával ve Vatikánu vlivnou funkci prefekta Kongregace pro nauku víry, v níž proslul odmítavým postojem vůči všem, kdo zpochybňovali oficiální stanoviska vedení církve.

Během uplynulého roku však ve Vatikánu mnoho změn nenastalo.

"Mnozí lidé čekali, že se znovu bude sloužit mše v latině a že budou potíráni všichni liberálové nebo disidenti uvnitř církve. To se nestalo. Jeho první rok je tak zajímavý ani ne tím, co udělal, ale spíše tím, co oproti očekávání neudělal," tvrdí John Allen junior, analytik specializovaného amerického týdeníku National Catholic Reporter.

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.
Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. | Foto: Aktuálně.cz

Papež naopak překvapil tím, že na oběd pozval liberálního švýcarského teologa Hanse Künga, který kromě jiného kritizuje odpůrce evoluční teorie a mnohokrát se dostal do ostrých střetů s vedením církve.

Starosti s Evropou

Zatímco Jan Pavel II. se zajímal především o řešení celosvětových problémů, například chudoby, Benedikt XVI. podle jemu blízkých lidí řeší především současné problémy uvnitř církve a její postavení ve světě.

Přitom klade větší důraz na Evropu, kde katolicismus a křesťanství obecně ztrácí věřící.

"Je přesvědčen, že o budoucnost křesťanství se hraje na půdě evropské kultury," cituje agentura AFP Alberta Melloniho, italského autora knihy o prvních měsících pontifikátu současného papeže.

 

Právě se děje

Další zprávy