Běloruští pohraničníci narušili hranici, do Litvy tlačili migranty, tvrdí Vilnius

ČTK ČTK
17. 8. 2021 21:20
Litevská pohraniční stráž tvrdí, že 12 členů běloruských bezpečnostních složek v zásahové výstroji v úterý překročilo hranici a vstoupilo na území pobaltské země. Podle litevských pohraničníků tak učinili, když do Litvy "tlačili" skupinu 35 iráckých migrantů. Vilnius po incidentu oznámil, že posílí hraniční hlídky, píše agentura Reuters.
Litevští vojáci staví bariéru na hranici s Běloruskem.
Litevští vojáci staví bariéru na hranici s Běloruskem. | Foto: Reuters

Pohraniční stráž rovněž na svých sociálních sítích zveřejnila záběry z této situace "Jak je vidět na videozáznamu, běloruská pohraniční stráž (…) tlačí skupinu nelegálních migrantů směrem do Litvy. A poté i oni sami překračují hraniční čáru," citovala z prohlášení úřadu agentura TASS a podotkla, že litevské bezpečnostní složky se snažily migrantům zabránit v další cestě.

Bělorusové území po několika minutách opustili. Učinili tak po opakovaném upozornění na narušení hranice, přiblížil incident mluvčí litevských pohraničníků Rokas Pukinskas.

Běloruský výbor pro ochranu hranic dříve publikoval video, který zachycuje incident z běloruské strany, upozornil Reuters. Na něm příslušníci běloruských bezpečnostních složek vidět nejsou. "Litevští pohraničníci se s použitím fyzické síly snaží vytlačit běžence na území Běloruské republiky," uvedl výbor a zdůraznil, že ve skupině byly děti a těhotná žena.

Ve které zemi nakonec skupina migrantů skončila, není z dosavadních informací zřejmé.

Litva v posledních měsících čelí přílivu zejména iráckých migrantů, kteří přicházejí přes sousední Bělorusko. Pohraniční stráž letos zadržela více než 4100 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. V srpnu proud příchozích zeslábl, jelikož Litva začala migranty vracet zpět do Běloruska, píše Reuters. Zvýšený počet migrantů přicházejících přes Bělorusko v poslední době hlásí Lotyšsko.

Vilnius a Evropská unie obviňují režim běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka z toho, že organizovaně přes hranice posílá do Litvy lidi z Iráku a dalších blízkovýchodních zemí či z Afriky a mstí se tak za sankce uvalené na Minsk evropskou sedmadvacítkou. Hranice pobaltských zemí jsou rovněž vnější hranicí Evropské unie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy