Běloruský soud poslal manžela Cichanouské na 18 let do vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 12. 2021 18:41
Běloruský soud v úterý poslal blogera a manžela vůdkyně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské na 18 let do vězení za přípravu a organizaci hromadných nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Informovala o tom běloruská státní tisková agentura BelTA. Sjarhej Cichanouski obvinění odmítl a jeho žena verdikt označila za pomstu. Západ verdikty odsoudil.
Svjatlana Cichanouská.
Svjatlana Cichanouská. | Foto: Reuters

"Můj manžel Sjarhej Cichanouski byl odsouzen k 18 letům vězení. Diktátor se veřejně mstí svým nejsilnějším odpůrcům," reagovala Cichanouská na svém twitterovém účtu.

"Zatímco ukrývá politické vězně v uzavřených procesech, doufá, že bude pokračovat v tichosti v represích. Ale celý svět se dívá," dodala. Soud s jejím mužem začal v červnu a konal se za zavřenými dveřmi. O procesu nebyly zveřejněny téměř žádné informace, podotkla agentura AFP, podle níž úřady zakázaly obhájcům veřejně vystupovat.

Verdikt si společně s Cichanouským vyslechlo také dalších pět aktivistů kritických k režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Jde o bývalého prezidentského kandidáta Mikalaje Statkeviče, blogera Ihara Losika, Uladzimira Cyhanoviče, Dzmitryje Papova a Arcjoma Sakava. Ti dostali u soudu od 14 do 16 let vězení. Šestice čelila mimo jiné obvinění, že chtěla v době loňských prezidentských voleb zorganizovat v zemi hromadné nepokoje.

Podle představitelů Evropské unie a Spojených států byli tito lidé oběťmi vykonstruovaných procesů. Americký ministr zahraničí Antony Blinken reagoval varováním, že soudní řízení nebyla v souladu se zásadami právního státu, a vyzval Lukašenkův režim k ukončení kampaně proti zástupcům občanské společnosti, nezávislých médií či politické opozice.

"Tyto odsuzující verdikty jsou novými příklady nepodložených obvinění vznášených vůči běloruským občanům, kteří uplatnili své právo na projev a volali po svobodných a spravedlivých volbách," uvedl zase mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella.

Cichanouski se loni chystal kandidovat v prezidentských volbách proti dlouholetému autoritářskému vůdci země Lukašenkovi. Úřady mu to však znemožnily a bezpečnostní složky ho loni v květnu zatkly během akce, na níž se sbíraly podpisy na podporu kandidatury jeho manželky. Ta se rozhodla kandidovat místo svého manžela.

V hlasování podle oficiálních výsledků opět zvítězil Lukašenko. Opozice, Evropská unie a některé další země se však domnívají, že výsledky byly zfalšované a že ve skutečnosti zvítězila Cichanouská, která později uprchla do litevského exilu. V zemi po volbách vypukly obrovské protesty, které policie brutálně potlačila, desetitisíce lidí zatkla.

Také čeští politici trestání kritiků režimu odsoudili

Odsouzení Cichanouského a uložení dlouholetých trestů dalším pěti opozičním aktivistům a kritikům režimu označil český ministr zahraničních věcí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD) za opovrženíhodné. Lukašenko teď podle něj působí jako malý vyděšený kluk. Evropská unie by podle Kulhánka měla připravit další sankce vůči běloruskému režimu.

Budoucí šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti) napsal, že věznění Cichanouského a dalších stovek lidí pro jejich názory a touhu po svobodných volbách je nepřípustné. "Česká diplomacie se bude i v rámci EU zasazovat o jejich propuštění a dodržování lidských práv," uvedl Lipavský.

Odsouzení Cichanouského považuje šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) za další důkaz toho, že Lukašenkův režim se bojí i tak prostých a základních věcí, jako je svoboda slova. "Mysleme na prezidentku v exilu Svjatlanu Cichanouskou a její děti. V podpoře svobodného Běloruska musíme vytrvat," napsal Vystrčil. Na jeho pozvání navštívila Cichanouská v červnu Prahu.

Šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) uvedla, že rozsudek připomíná praktiky z totalitních 50. let v Československu. "Nelze hovořit o spravedlivém procesu, jde o odplatu za politické názory odpůrců nelegitimního Lukašenkova režimu," napsala. 

 

Právě se děje

Další zprávy