Běloruské volby vyhrál opět Lukašenko. Policie tvrdě zasáhla proti demonstrantům

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 10. 8. 2020 11:04
Prezidentské volby v Bělorusku podle předběžných výsledků přesvědčivě vyhrál dosavadní autoritářský vládce Alexandr Lukašenko. Dosavadní hlava státu získala podle agentury Reuters s odkazem na místní volební komisi 80,23 procenta hlasů. V reakci na výsledky voleb vyšly v neděli do ulic tisíce demonstrantů. Podle lidskoprávní organizace Vjasna při protestech zemřel nejméně jeden člověk.

Hlavní kandidátka běloruské opozice na prezidentský úřad Svjatlana Cichanouská získala podle volební komise 9,9 procenta hlasů. Odhady po nedělním hlasování připisovaly Lukašenkovi 79,7 a Cichanouské 6,8 procenta. Volební účast se podle komise vyšplhala na 84 procent.

Proti výsledku voleb se v noci na pondělí na mnoha místech Běloruska demonstrovalo. Cichanouská v neděli večer vyzvala bezpečnostní síly, aby se zřekly násilí, a své stoupence, aby upustili od provokací. "Vím, že běloruský lid se zítra probudí v nové zemi," dodala.

Další celostátní protest je svolán na toto pondělí večer od 19:00 místního času (18:00 SELČ). Lukašenko v rozhovoru pro státní tiskovou agenturu Belta prohlásil, že povolební demonstrace jsou organizovány ze zahraničí, konkrétně z Polska, České republiky a Velké Británie."

Bezpečnostní síly nasadily slzný plyn, zábleskové granáty, gumové projektily a vodní děla. Místní novináři na sociálních sítích zveřejňují fotky zbitých a zakrvavených demonstrantů.

Ruská zpravodajská agentura Interfax dokonce informovala o několika sanitkách, které mířily na místo protestů v centru hlavního města. Reportér agentury AFP zase popsal explozi ohlušujících granátů. 

Podle organizace Vjasna při protestech zemřel nejméně jeden člověk, kterého srazila policejní dodávka na odvoz zadržených, takzvaný anton. Další desítky lidí utrpěly zranění. Minská policie nicméně sdělila, že nemá informace o žádných zraněných protestujících.  Ministerstvo vnitra později uvedlo, že bude o počtu zadržených a raněných informovat později.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) odsoudil policejní zásah proti demonstrantům. Na Twitteru uvedl, že Bělorusové mají právo na svobodu slova a demokracii. "Odsuzuji policejní násilí a brutální policejní zásah proti pokojným demonstrantům v Minsku. Je to postup, který do současné Evropy v žádném případě nepatří," uvedl Babiš. Zásah běloruské policie kritizuje i česká opozice.

Agentura Reuters již v neděli odpoledne napsala, že protestující v Minsku začali stavět barikády, aby se ochránili před zásahem policistů. Policejní automobil v Minsku rovněž najel do skupiny protestujících, jeden člověk utrpěl vážné zranění, uvedl server tut.by.

Na sociálních sítích se s odkazem na svědky objevily nicméně i informace, že v několika městech pořádková policie odmítla proti protestujícím zasáhnout a policisté tam složili své štíty.

"Policie v Minsku se drží přísného scénáře prezidenta, ale v některých regionálních městech je to docela jiný obrázek," napsal na Twitteru moskevský zpravodaj listu The Independent Oliver Carroll. "Objevují se zprávy, že pořádková policie skládá zbraně a přechází na druhou stranu. Velkou otázkou v nadcházejících dnech bude, které instituce zachovají Lukašenkovi loajalitu," dodal.

Opozice: Hlasování doprovázely podvody

Podle předběžných výsledků voleb získal Lukašenko 80,23 procenta hlasů, informovala v pondělí s odvoláním na místní volební komisi agentura Reuters. Pro Cichanouskou podle komise hlasovalo 9,9 procenta voličů.

V průběhu noci ale zveřejnily volební výsledky jednotlivé místní volební komise, podle nichž Lukašenko utrpěl těžkou porážku, napsala agentura DPA. Podle opozice hlasování doprovázely podvody, režim zakázal účast nezávislých pozorovatelů, zadrženo bylo velké množství novinářů i aktivistů.

Také prezidentská kandidátka už v neděli uvedla, že původně zveřejněným odhadům nevěří. "Věřím tomu, co vidí mé oči, a já vidím, že většina je s námi," reagovala podle agentury AFP Cichanouská. "Domnívám se, že jsme již vyhráli, překonali jsme totiž svůj strach, svou apatii a lhostejnost," uvedla také. 

Cichanouská, 37letá učitelka, se rozhodla kandidovat místo svého manžela, vězněného opozičního blogera Sjarheje Cichanouského.

Do ulic vyšly tisíce lidí

V zemi v neděli přestal fungovat internet a v ulicích Minsku byli rozmístěni vojáci a vojenské automobily.

"Jak můžete vidět, v ulicích Minsku jsou nyní tisíce vojáků a policistů. Vidíme vodní děla, tanky, obrněná vozidla, vojenské džípy. Neznamená to, že budou dnes použity. Cílem tohoto kroku je hlavně zastrašit," okomentoval na Twitteru dění v metropoli běloruský novinář Franak Vjačorka. 

Před některými volebními místnostmi v Minsku i na běloruských ambasádách v Moskvě či Kyjevě se během neděle tvořily dlouhé fronty lidí, kteří chtěli hlasovat. "Je neúnosné, že je u moci již tolik let. Měl by pochopit, že už musí odejít," citovala agentura Reuters Jurije Kanifatova, který volil v Moskvě a svůj hlas nedal Lukašenkovi. Na 200 Bělorusů v neděli odvolilo i v Praze. Hlasování provázel poklidný protest odpůrců prezidenta Lukašenka, kteří naproti ambasádě vyvěsili transparent odsuzující možné falšování výsledků.

Lukašenko vládne v zemi označované za poslední diktaturu v Evropě tvrdou rukou již 26 let. Voliči mu vyčítají nedodržování lidských i dalších práv, ekonomické problémy země i jeho zlehčující přístup k pandemii nemoci covid-19. On sám se prezentuje jako jediný garant zajištění stability v zemi.

Opozice je podle něj napojená na Rusko a další cizí země a jejím cílem je destabilizovat Bělorusko. "Lukašenko dal již předem jasně najevo, že se chce udržet u moci za každou cenu. Otázkou zůstává, jaká ta cena bude," myslí si politolog Alexandr Klaskovskij.

Video: Proslov kandidátky na prezidenta Běloruska

Proslov kandidátky na prezidenta Běloruska | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy