Běloruské úřady odstraňují kříže z míst hromadných hrobů Stalinových obětí

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2019 23:18
Běloruská policie zatkla patnáct demonstrantů, kteří se snažili úřadům zabránit v odstranění křížů v lese Kuropaty nedaleko Minsku, kde za dob komunistického diktátora Josifa Stalina tajná policie popravila desítky tisíc lidí.
Kuropaty.
Kuropaty. | Foto: Martin Novák

Les Kuropaty má silný význam pro odpůrce autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, jehož režim se během čtvrtstoleté vlády odvolává na mnoho pozůstatků ze sovětských dob. Lukašenko si minulý měsíc postěžoval na kříže, které opozice vztyčila u hromadných hrobů v Kuropatech. Počet obětí na tomto místě masových poprav se odhaduje na 30 000 až více než 200 000, poznamenala agentura AP.

Policie ve čtvrtek místo uzavřela a lesní dělníci začali kříže odstraňovat. Demonstranti se podle policie pokoušeli dělníkům bránit v práci.

Aktivista Dmitri Daškevič řekl agentuře AFP, že během dopoledne úřady odstranily 70 šestimetrových křížů, které zde spolu s dalšími aktivisty postavil v létě díky sbírce na internetu.

Podle státní agentury Belta se na místě podnikají úpravy a odstraňují se zařízení, která zde byla nainstalována bez povolení. Opozice zveřejnila snímek, jak traktor strhává kříže, a vyzvala své přívržence k obraně místa.

Podle nezávislého serveru Tut.by se u křížů v Kuropatech ve čtvrtek pomodlily asi dvě stovky lidí, kteří zde zapalovali svíčky a kladli květy na paměť obětem. Na místě hlídkovali policisté a už byl vztyčen plot, jako výsledek čtvrtečních "úprav" pietního místa. K hrobům ale přišel i polský velvyslanec v Bělorusku, kněz a řada opozičních politiků.

"Za poslední rok tu zaznělo více modliteb než za předchozích 20 let. Určitě je to znamení, že se musíme modlit za naši zem a lid. Kuropaty je místo, kde se vytvářela naše země, protože lidé, kteří zde byli zastřeleni, nemohli naplnit své předurčení," řekl kněz.

Hlava běloruské katolické církve vyzvala úřady, aby okamžitě přestaly s odstraňováním křížů, údiv nad počínáním úřadů vyjádřila i pravoslavná církev. Běloruská spisovatelka Světlana Alexijevičová, oceněná Nobelovou cenou, označila strhávání křížů za zločin.

"Místo se musí upravit"

Lukašenkova mluvčí prohlásila, že prezident ještě v březnu nařídil příslušným úřadům, aby v Kuropatech udělaly pořádek. "Toto místo se musí upravit, to je jednoznačné stanovisko prezidenta, jsou tam pochováni naši lidé! Ale musí to být uděláno řádně, v souladu s našimi zvyky, náboženskými tradicemi a podle plánu. Udělá se vše, aby toto místo vyhlíželo důstojně - a bez jakékoliv politiky," řekla podle Tut.by.

AFP připomněla, že v únoru neznámí pachatelé v Kuropatech rozbili lavičku, kterou památníku daroval tehdejší americký prezident Bill Clinton během své návštěvy v roce 1994. Vandalský čin odsoudilo americké velvyslanectví.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstranění Koněvovy sochy

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy maršála Koněva v Praze. Radnice Prahy 6 ji odstranila minulý pátek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy