Běloruská policie použila na demonstracích české granáty, píší média. Ukázala i fotky

Foto: Slzný plyn, obušky, vodní děla. Bělorusové se kvůli volbám střetli s policií
Běloruská policie blokuje centrum města během pondělních masivních protestů. Některé ulice jsou zcela zavřené.
...
Protestující staví na ulicích barikády.
Běloruská policie zatýká několik demonstrantů, kteří v pondělí znovu vyšli do ulic po prezidentských volbách.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 8. 2020 15:56
Běloruská policie při zásahu proti demonstrantům nespokojeným s oznámením opětovného vítězství Alexandra Lukašenka v prezidentských volbách údajně použila české zábleskové granáty. Naznačují to informace, které se i se snímky objevily na internetu.

Na fotografiích je vidět, že se jedná o předmět, který je opatřený štítkem s českým nápisem Zásahová výbuška P1. Server Life.ru v této souvislosti poznamenal, že tyto prostředky používají hlavně ozbrojené síly a bezpečnostní složky při rozhánění davu a rovněž k zastrašení anebo v nezbytném případě ke zvládnutí pachatelů trestné činnosti.

Server Life.ru rovněž poznamenal, že tuto výbušku si lze obstarat i na některých speciálních webových stránkách. Cena je přitom "něco málo přes 2000 rublů" (přes 600 korun).

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že má ověřeno, že žádná licence na vývoz nebyla vydána. Zdůraznil, že Česká republika dodržuje embargo Evropské unie. Na Twitteru napsal, že může jít o materiál z doby před uvalením embarga, nebo svou roli mohli sehrát překupníci.

Zákaz vývozu zbraní nebo vybavení, které by mohlo být použito k represím, do Běloruska přijala Evropská unie v roce 2011 kvůli porušování lidských práv, od té doby jej každoročně prodlužuje. Podle mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánky Filipové sankce stanovují seznam vybavení, které by mohlo být použito k vnitřní represi a vztahuje se na něj zákaz vývozu. Jsou mezi ním i "bomby a granáty, které nepodléhají kontrole podle společného vojenského seznamu".

Pokud by někdo přesto zboží i přes sankce do Běloruska dovezl, mohl by porušit zákon o provádění mezinárodních sankcí. Když by se současně jednalo o vojenský materiál uvedený na seznamu vojenského materiálu, mohl by být porušen i zákon o zahraničním obchodu s vojenským materiálem.

"Záleží však na konkrétních okolnostech s tím, že nelze vyloučit, že by se výrobky mohly do dané oblasti dostat před zavedením sankcí, či mohly být dovezeny z jiných zemí se souhlasem těchto zemí," dodala Filipová.

 

Právě se děje

Další zprávy