Běloruská opozice varuje EU před legitimizací Lukašenka

Pavel Vondra
7. 5. 2009 19:15
Projekt Východního partnerství nesmí pomáhat současnému režimu, znělo Prahou
"Řekni lukašismu ne" a "Ochrana Evropy před Lukašenkem" (v ne příliš přesvědčivé angličtině) - některé ze sloganů, které se objevily na demonstraci běloruské opozice v Praze
"Řekni lukašismu ne" a "Ochrana Evropy před Lukašenkem" (v ne příliš přesvědčivé angličtině) - některé ze sloganů, které se objevily na demonstraci běloruské opozice v Praze | Foto: Pavel Vondra

Praha - Do Evropy ano, ale ne s Lukašenkem. Tak by se dal ve stručnosti shrnout názor běloruské opozice na začlenění jejich země do projektu Východního partnerství, jehož ustavující summit se dnes koná v Praze.

Zástupci běloruských exilových kruhů i představitelé domácí demokratické opozice svůj postoj demonstrovali na dnešním veřejném shromáždění na Palackého náměstí v Praze a posléze i před Kongresovým centrem, kde se summit koná.

„Máme za to, že zamýšlené partnerství se má vyvíjet tak, aby z jeho výsledků těžil běloruský národ, nikoliv současný běloruský režim, který již 15 let popírá právo Bělorusů na svobodu, vede naši zem do záhuby a ohrožuje naši budoucnost," přečetl mluvčí běloruské exilové vlády Vladislav Jandjuk z připraveného prohlášení.

Představitelům členských zemí a výkonných orgánů EU, kteří se do Prahy na summit sjeli, pak doporučil, aby při rozvíjení vztahů s Běloruskem od počátku pamatovali na občanskou společnost, představitele demokratické opozice a nezávislé iniciativy a aby trvali na provedení demokratických reforem v zemi včetně uspořádání svobodných voleb.

Výzvu osobní účastí podpořil i první prezident nezávislého Běloruska Stanislav Šuškevič a další dva Lukašenkovi protikandidáti z prezidentských voleb: Zenon Paznjak a Aleksandr Kazulin.

Vladislav Jandjuk na demonstraci běloruského exilu a opozice v Praze
Vladislav Jandjuk na demonstraci běloruského exilu a opozice v Praze | Foto: Pavel Vondra

Posledně jmenovaný byl ještě loni ve vězení, kam jej soud poslal oficiálně za chuligánství, jak byl klasifikován jeho nesouhlas s průběhem a výsledky posledních voleb hlavy státu kde Lukašenko znovu obhájil svůj mandát. 

Konfrontace vs. spolupráce

Na demonstraci ale nepřišel další Lukašenkův protikandidát a opoziční předák Alexandr Milinkevič, který byl s výše zmiňovanými ještě dopoledne na schůzce s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

To by mohlo signalizovat, že vzájemné rozpory, které běloruskou opozici chronicky pronásledují a přispívají k její marginalizaci, stále nebyly překonány. Aktuálně.cz to potvrdil i diplomatický zdroj obeznámený s průběhem schůzky.

Milinkevič patří k těm, kteří místo otevřené konfrontace s režimem začali propagovat myšlenku spolupráce v zájmu větších šancí na prosazení změn.

Alexandr Lukašenko
Alexandr Lukašenko | Foto: Reuters

Sám Lukašenko tento týden v rozhovoru pro agenturu Reuters naznačil, že by se nebránil zapojování opozičníků do řízení země, pokud by to neznamenalo dramatické otřesy pro politický a hospodářský systém.

Milinkeviče při tom výslovně zmínil jako pragmatického člověka, s nímž se dá jednat. Ostatní se ale k vyhlídkám na možnou demokratizaci země pod dohledem autokratického vládce, který si dosud uzurpoval veškerou moc v zemi, staví značně skepticky.

„Lukašenko? Ten se nikdy s nikým o moc nepodělí," řekl pro Aktuálně.cz Aleksandr Kazulin.

 

Právě se děje

Další zprávy