Belgii dochází pivo. Největší světový výrobce stávkuje

Zahraničí Zahraničí
20. 1. 2010 16:30
Zaměstnanci Anheuser Busch InBev už čtrnáct dní protestují proti plánovanému propouštění
Foto: Reuters

Brusel - Zaměstnanci pivovaru Anheuser Busch InBev (AB InBev) stávkují už čtrnáct dní a největšímu výrobci piva na světě pomalu ale jistě dochází zlatavý mok. Stella Artois, Leffe, Beck´s nebo Hoegaarden jsou tak nedostatkovým zbožím.

Největší světový výrobce piva Anheuser-Busch InBev musel kvůli blokádě belgických pivovarů dokonce přerušit veškerou produkci piva v zemi.

Stávkující protestují proti plánovanému propouštění. AB InBev chce v rámci snížení počtu pracovních sil v Evropě o deset procent vyvázat ze smlouvy 263 z dvou tisíc sedmi set Belgičanů.

Vyjednávání mezi vedením podniku a odboráři zatím po dvou kolech nemá valného výsledku. Firma nicméně přislíbila, že uskutečňování plánu restrukturalizace pozastaví a že propouštění se zmírní kvůli sto padesáti předčasným odchodům do důchodu a vytvoření sedmdesáti nových míst. Odbory trvají na tom, aby společnost plán zcela stáhla.

Výrobce ovládající čtvrtinu světového trhu s pivem pod něhož patří i značka Budweisser nebo český Staropramen, se kvůli stávce nemůže dostat do svých fabrik a naopak z nich odvézt hotové výrobky.

"Budeme ve stávce pokračovat, musíme se ale rozhodnout, jestli ji ještě zintenzivníme, či nikoli," řekl podle serveru BBC jeden z odborářů.

Foto: Reuters

"Také hodláme kontaktovat své kolegy na západě," dodal. InBev má na belgickém trhu s pivem sedmapadesátiprocentní podíl. Tamní supermarkety i bary už začínají pomalu znepokojovat tenčící se zásoby piva. Stávka má negativní dopad i na export.

Po Belgii a Německu má následovat další vlna propouštění ve Francii, Lucembursku, Nizozemí a Velké Británii. Firma plánované propouštění vysvětluje poklesem spotřeby piva v západní Evropě.

Firma AB InBev vznikla v roce 2008 sloučením s americkým pivovarem Budweiser. Fúze nastartovala rozsáhlou restrukturalizaci, která si vyžádala škrty v nákladech a snižování dluhů.

 

Právě se děje

Další zprávy