Belgie:Za "espézetku" doprava rok zdarma

rst, ČTK
30. 3. 2006 0:00
Brusel - Nový recept, jak zmenšit nekonečné dopravní zácpy, zkouší Belgie: kdo odevzdá poznávací značku svého auta, dostane roční jízdenku na veřejnou dopravu zdarma.

S nápadem původně přišla společnost provozující veřejnou autobusovou dopravu po Flandrech, bohatší severní části království, obývané holandskojazyčnými Vlámy.

Teď se rozhoupalo i frankofonní Valonsko. Na jihu země začne stejná nabídka platit od pátku. Bruselané se dočkají nejspíše od září, jak slibuje místní ministerstvo dopravy.

Princip je jednoduchý: auto bez značky zůstane v garáži či skončí na šrotišti, zatímco řidič či řidička usedne na sedadlo autobusu, aby se zadarmo svezl či svezla tam, kam potřebuje.

Darovaná jízdenka je platná pro celou síť, která se ovšem jako celá Belgie dělí na Flandry, Valonsko a Brusel.

U šetrných Vlámů recept docela zabral. Během tří let se s plechovým miláčkem rozloučilo na 30 000 řidičů a řidiček, a to se považuje za náramný úspěch.

Na podvodníky chtějí vyzrát

Našli se však prý mezi nimi i vykutálení podvodníci, kteří nelenili vymyslet množství fíglů, jak se zadarmo dostat k jízdence, aniž by se tak doopravdy volantu zřekli.

Valonsko se proto rozhodlo vydat se ve vlámských stopách opatrně. Na roční jízdenku v ceně od 360 po 450 eur (cca 10 400-13 000 Kč) pro sebe či pro člena své rodiny budou mít nárok jen ti lidé, kteří značky odšroubují až v pátek a později. Auto však muselo být zaregistrované nejméně půl roku předem.

Předplatné nemá dostat ani žádný chytrák, který svůj vůz jen převedl na jiného člena rodiny, má k dispozici podnikové či služební vozidlo anebo si pořídil jiné auto na leasing.

Neplatí ani odevzdání značky, zděděné po skonu majitele auta. A jízdenky začnou platit až od července, aby úřady měly dost času na prozkoumání a vyřízení žádostí.

Úřední činitelé, kteří mají na starosti odlehčení ucpaným výpadovkám, si nedělají žádné přehnané iluze: nabídka by nejspíše mohla zabrat až v případě druhého či třetího auta v rodině, ale to první zůstane "nedotknutelné".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš. Dalších 5 miliard po analýze asi v únoru

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválí přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna.

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat i přestupkovou bezúhonnost

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé budou muset nově prokázat například to, že se nedopustili některých přestupků. Předpokládá to vládní novela o státním občanství, kterou v dnešním prvním čtení podpořila Sněmovna. Posoudí ji nyní výbory. Předloha také zařadí Slováky, kteří měli po rozpadu Československa při rozhodování o nabytí občanství zvláštní postavení, na úroveň občanů ostatních zemí Evropské unie.

Žadatel by měl podle novely nově prokázat například přestupkovou bezúhonnost, veškeré peníze, které slouží k zajištění jeho životních potřeb v Česku, ale i délku a průběh studia v českém jazyce, jehož absolvování umožňuje výjimku z požadavku na zkoušku z českého jazyka a českých reálií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy