Belgie zakázala kouření. A předčasných porodů ubylo

Jana Černá
17. 2. 2013 15:23
Tři vlny zákazů kouření mohly za tři vlny zvýšení počtu porodů ve správném termínu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Zákaz kouření na veřejných místech může vést ke snížení počtu předčasných porodů. Na příkladu Belgie se to snaží dokázat vědci z Hasseltské univerzity.

Studie provedená na 600 000 těhotenstvích našla souvislost mezi třemi postupně do praxe uvedenými zákazy kouření a třemi paralelními vlnami poklesu porodů před 37 týdnem gravidity.

Informace publikované v odborném zdravotnickém časopise The British Medical Journal přinesla BBC. Podobné výsledky vykazovala i studie ze Skotska, která byla zveřejněna minulý rok.

Belgie k zákazu kouření přistoupila ve třech krocích. První fáze byla představena v roce 2006, týkala se veřejných míst a většiny pracovišť. V roce 2007 následoval plošný zákaz kouření v restauracích, tři roky poté začal platit i pro všechny bary, které servírují jídlo.

Počet předčasných porodů se snížil po každém jednotlivém zákazu, největší skok byl zpozorován po druhé a třetí fázi zákazů. V roce 2007 i 2010 poklesly předčasné porody o tři procenta, což představuje zvýšení o šest zdravých porodů z tisíce.

Porod v termínu je pro zdraví dítěte zásadní

Vedoucí výzkumného týmu Tim Nawrot z Hasseltské univerzity podotkl, že i zkrácení délky těhotenství o zdánlivě zanedbatelný časový úsek může mít negativní vliv na zdraví dítěte.

"Vzhledem k tomu, že zákaz kouření byl zaveden ve třech různých fázích, mohli jsme předvést, že pokles předčasných porodů probíhal paralelně se zaváděnými opatřeními," uvedl Nawrot.

"Podporuje to přesvědčení, že zákazy kouření jsou prospěšné veřejnému zdraví už od nízkého věku," dodal.

Vědci ale upozorňují, že křivka začala poprvé klesat už v období před prvním zákazem. Na druhou stranu takto pravidelný trend v poklesu podle nich zatím nikdy v minulosti zaznamenán nebyl.

Příznivé změny nebylo jinak možné přičíst ani věku matky a jejímu socio-ekonomickému statusu, ani populačním faktorům jako například výskytu chřipkových epidemií nebo znečištění vzduchu. Roli nehrála ani váha narozených dětí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy