Belgie prolomila "školní tabu". Zavádí lockdown, policie bude kontrolovat home office

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
26. 3. 2021 14:15
Belgie se po roce opět ponoří do tvrdého lockdownu. Srovnatelně lidnatá země jako Česko dosud úspěšně krotila koronavirovou nákazu, kdy se množství nově nakažených dlouho pohybovalo okolo dvou tisíc případů denně a reprodukční číslo R bylo menší než 1. V uplynulých dvou týdnech ale začalo nově nakažených prudce přibývat, v mezitýdenním srovnání případů narostlo až o 40 procent.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel, od naší zpravodajky - Počínaje touto sobotou se život v Belgii na měsíc zpomalí. Zavřou se dosud stále otevřené obchody s výjimkou těch nezbytných, děti od pondělka nepůjdou tři týdny do školy a ve všech profesích, kde je možná práce na dálku, bude povinností zůstat doma, což hodlá belgická policie namátkou kontrolovat. Stejně tak kadeřníci, maséři, kosmetičky a další "kontaktní profese" opět zavírají krám.

Belgická vláda premiéra Alexandra De Croo se rozhodla pro poměrně radikální krok kvůli číslům, která jsou zlomkem toho, čeho jsou stále svědky Češi. V posledních dvou týdnech vyšplhal průměrný denní nárůst nově nakažených covidem ke čtyřem tisícům a v úterý dokonce přesáhl hranici šesti tisíc případů. Česko přistoupilo k omezení pohybu mezi okresy a zavřelo zbylé třídy ve školách v momentě, kdy počet nově nakažených dosahoval patnácti tisíc denně.

Belgický kabinet chce využít dvou týdnů velikonočních prázdnin počínajících 5. dubna, kdy si řada rodin bere dovolenou a vyráží z měst. Tyto dva týdny se proto vláda rozhodla "obložit" jedním týdnem před a druhým na konci prázdnin a doufá, jak řekl premiér De Croo, že se tím podaří "zlomit" nastupující třetí vlnu epidemie v zemi.

Ačkoli technicky vzato zavře lockdown školy včetně mateřských jen na týden, protože ostatní dva budou každoroční prázdniny a po nich se mají třídy zase otevřít, Belgie tím porušila dosud nedotknutelnou prioritu držet školy otevřené. Belgičtí školáci dosud chodili nepřetržitě do škol a v zemi zmítané spory mezi Vlámy a Valony to byla jedna z mála věcí, na které se obě entity dokázaly shodnout. 

Školy jako zdroj nákazy

Čísla prezentovaná belgickou vládou při vyhlašování lockdownu však ukázala, že školy jsou častým zdrojem rozšiřování covidu-19 v populaci. Samy děti většinou neonemocní, nákazu ale přenesou na svoje rodiče, prarodiče a sourozence. 

Převažujícím důvodem, proč po více než dvou měsících držení pandemie na uzdě začala čísla opět růst, je ale nástup jarního počasí a s ním spojené větší stýkání lidí. Belgičani frustrovaní tím, že kvůli koronavirovým opatřením nemůžou už od 27. ledna volně vycestovat ze země, vzali s prvními slunečnými dny útokem tamní parky, pláže a příměstské lesy, na předzahrádky vytáhli grilovací sady a začali si trochu užívat života - většinou bez jinak povinných roušek a respirátorů.

Během víkendů musela belgická policie na několika místech vykázat lidi z parku, protože v nich byla doslova hlava na hlavě a většina z přítomných neměla roušku.

Hotely budou otevřené

Přijatá opatření vyvolala kritiku. A to právě kvůli tomu, že nárůst epidemie způsobila především potřeba Belgičanů vídat se, ale zavřít opět musí i malé provozovny a obchody, kde se dlouhodobě daří regulovat provoz. Federální vláda totiž zároveň nechala otevřené hotely a apartmány podél belgického pobřeží, kde mají rodiny rezervované pobyty na velikonoční prázdniny.

"Takže na plážích teď necháme mísit možná stovky tisíc lidí, a to má zastavit epidemii?" rozčiloval se například šéf provincie Západní Flandry Carl Decaluwé.

Jinak ale Belgičani berou nový lockdown s humorem sobě vlastním. Obchody, které patří mezi ty zbytné, mohou od soboty fungovat jako výdejová služba na základě domluvené schůzky, a tak v zemi mnohde vyrostly cedulky ve výlohách jako tato z Bruselu: "Jsme zbytný obchod. Prosíme, zavolejte nám kvůli schůzce. Dostanete termín okamžitě, protože jsme za dveřmi."

 

Právě se děje

před 4 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy