Průlom v Belgii: Děti mají místo utrpení právo zemřít

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 14. 2. 2014 6:30
Pokud zákon projde, bude Belgie první na světě.
Foto: Isifa / Thinkstock

Brusel - Velká většina belgických poslanců schválila zákon, který povoluje eutanazii nezletilých. Bude možná u smrtelně nemocných dětí, které by jinak před smrtí trpěly. Na návrh lékařů a se souhlasem rodičů.

Zákon ještě musí podepsat král Philipp. Oficiálně se zatím nevyjádřil, belgická média ale očekávají, že novou legislativu potvrdí.

Už loni v prosinci hlasoval o právu dětí zemřít belgický Senát, i on přijal návrh výraznou většinou. Ve čtvrtek bylo 86 poslanců pro, 44 proti návrhu a dvanáct se zdrželo hlasování.

Eutanazii si budou moci zvolit jen ti dětští pacienti, jejichž smrt se čeká v krátké době (což v zákoně pro dospělé chybí). Rozhodnutí bude muset být potvrzeno kolegiem odborníků a rodiče budou muset prohlásit, že proti jejich názoru nic nenamítají.

Stejně jako v případě dospělých musí diagnózu i předpokládaný vývoj choroby lékař konzultovat s kolegou, aby získal další pohled na situaci.

Rozdělená vládní koalice i veřejnost

V Belgii je eutanazie u dospělých legální už přes deset let, podle průzkumů ji většina obyvatel schvaluje. Přesto návrh zákona rozdělil laickou i odbornou veřejnost. A oba tábory měly v rukou silné argumenty.

Proti návrhu zákona v belgickém parlamentu hlasovali křesťanští demokraté, jinak součást vládní koalice.

Naopak socialisté hlasovali pro. Podle jejich poslankyně Karine Lalieuxové je věc otázkou svobody volby. "Musíme každému umožnit důstojný život, ale i důstojnou smrt," prohlásila v parlamentní rozpravě. "Respektovat nezletilé pacienty znamená jim naslouchat," podotkl liberální poslanec Daniel Bacquelaine.

Zastánci dobrovolného ukončení života se ptali, proč by neměli mít nezletilí - stejně jako dospělí - v případě onemocnění smrtelnou a nevyléčitelnou nemocí právo ukončit své trápení.

Odpůrci dětské eutanazie namítali, že nezletilí nejsou dost zralí na to, aby posoudili, kdy už nemá cenu žít. Hlavní argument zněl: když je stát nepovažuje za dost zralé na hlasování ve volbách, nemůže jim zároveň svěřit volbu mezi vlastním životem a smrtí.

Neshodli se ani lékaři. "Nejde o děti, kterým zbývají měsíce, či dokonce roky. Mluvíme tady o dětech, které jsou na samém konci života. O dětech, jež nás denně žádají, abychom je nenechali zemřít hrůznou smrtí. Prosí, abychom je nechali odejít v době, kdy jsou stále lidské bytosti a mají svou důstojnost," řekl britskému deníku The Guardian šéf JIP Bruselské univerzitní nemocnice Gerland van Berlaer.

Na 160 belgických pediatrů se naopak podepsalo pod dopis, v němž tvrdí, že nic takového není potřeba, protože současná medicína už je tak daleko, že dokáže zmírnit prakticky jakékoliv trápení.

Podpisová akce za eutanázii v Česku.
Podpisová akce za eutanázii v Česku. | Foto: Attila Racek

Církve jsou proti

Proti se vyjádřily i největší náboženské komunity, tedy křesťané, muslimové a židé.

Po čtvrtečním hlasování je Belgie první zemí světa, kde nebude stanoven minimální věk pro eutanazii. Dobrovolné ukončení života dětem starším dvanácti let už umožňuje Nizozemsko.

V Belgii je dobrovolná smrt legální od roku 2002. Loni této možnosti využilo 1432 lidí, což je o čtvrtinu více než v roce 2011. Většinou šlo o lidi starší 60 let, kteří trpěli nevyléčitelnou formou rakoviny.

Data ze sousedního Nizozemska ukazují, že návrh se bude nejspíš týkat jen velmi malého počtu dětí. Mezi lety 2002 až 2013 v Nizozemsku odešlo tímto způsobem ze života jen pět nezletilých, z toho pouze jedné osobě bylo méně než 16 let.

 

Právě se děje

Další zprávy