Belgický král Philippe pověřil sestavením vlády dva muže

ČTK ČTK
22. 7. 2014 19:05
Dva měsíce po volbách tak mají Belgičané naději na ukončení politické nestability.
Nový král Belgie.
Nový král Belgie. | Foto: Reuters

Brusel - Belgický král Philippe pověřil sestavením nové vlády dva pravicové politiky. Podle agentury AFP Vlám Kris Peeters a Valon Charles Michel nabídku přijali.

Dva měsíce po volbách tak mají Belgičané naději na ukončení politické nestability.

Peeters, křesťanskodemokratický premiér holandskojazyčného Vlámska, a Michel, předseda frankofonní liberální strany Reformní hnutí, budou chtít podle AFP vytvořit středopravou koalici.

K té se pravděpodobně připojí také Vlámská liberální a demokratická strana a radikální a separatistická Nová vlámská aliance, která usiluje o postupné předávání autonomie regionům směřující až k úplnému rozdělení země podle jazykové hranice.

Hledání kompromisu při sestavování vlády je v národnostně rozdělené Belgii velmi složité. Spory francouzsky mluvících Valonů a holandsky hovořících Vlámů, které se týkají přerozdělení pravomocí a peněz mezi oba hlavní regiony, zemi sužují dlouhodobě.

Belgii zmítá krize

Belgie se v jejich důsledku zmítá řadu let v politické krizi, která vedla k pádu několika vlád a následným složitým jednáním o sestavení nového kabinetu. Po volbách v roce 2010 trvaly rozhovory 541 dní.

Vlámové žijí spíše na severu a tvoří přes 60 procent z asi 10,5 milionu obyvatel Belgie. Valoni, kterých je kolem 40 procent, obývají jih země.

Mezi nimi je dvoujazyčný Brusel, v němž nicméně většinu tvoří francouzsky hovořící Belgičané. Na východě Belgie žije také německojazyčná menšina.

 

Právě se děje

Další zprávy