Belgický biskup rezignoval. Zneužívání dětí přiznal sám

Zpravodajská směna
23. 4. 2010 21:46
První biskup, který odstoupil coby přímý pachatel zneužívání
Foto: Michal Žák

Bruggy - Katolickou církev opouští první biskup, který se sám přiznal, že v minulosti zneužíval děti.

Třiasedmdesátiletý biskup Roger Vangheluwe, který dosud působil v belgických Bruggách, začal zneužívat chlapce v době, kdy byl obyčejným knězem, a pokračoval v tom i poté, co se stal biskupem.

Teď podal rezignaci, kterou papež Benedikt XVI. přijal.

Od loňského listopadu je tak prvním biskupem, který odstoupil kvůli tomu, že sám v minulosti sexuálně zneužíval dítě. Dosud rezignovali na své funkce jen vysoce postavení hodnostáři, kteří kryli pedofilní zločiny svých podřízených.

Rána se nehojí, přiznal

"Když jsem ještě nebyl biskupem, ale i nějaký čas poté, co jsem se jím stal, jsem zneužíval chlapce," napsal biskup v rezignačním dopise. "Oběť to poznamenalo navždy. Rána se nehojí. Ani ve mně, ani v oběti."

Vangheluwe, který byl bruggským biskupem od roku 1984, se v dopise za své chování omluvil a několikrát také požádal o odpuštění.

Belgický arcibiskup Andre-Joseph Leonard dnes na tiskové konferenci novinářům řekl, že případ velice zarmoutil belgickou katolickou komunitu. "Obáváme se krize důvěry, která se mezi lidmi začíná šířit," uvedl.

Rezignace irského biskupa

Tento týden papež přijal také rezignaci irského biskupa Jamese Moriartyho, který působil v Kildare a Leighlinu. V letech 1991 až 2002 byl v Dublinu pomocným biskupem.

Právě v Dublinu několik kněží desítky let zneužívalo stovky dětí, které navštěvovaly katolické internátní školy. Tamější vedení ale pedofilní zločiny krylo.

Moriarty podal demisi už v prosinci loňského roku s tím, že jeho samotného se skandál netýká, částečně se ovšem za celý případ cítí zodpovědný, protože byl jedním z těch, kteří tehdy arcibiskupství vedli.

V souvislosti s tím papež také v minulosti přijal demise tří irských biskupů a světících biskupů, kteří se na dublinských sexuálních zločinech nějak podíleli.

Obvinění ze zamlčování případů pedofilie se nevyhnul ani sám papež Benedikt XVI.

Podle deníku New York Times se měl, ještě coby kardinál Joseph Ratzinger, nedostatečně věnovat případu ze školy pro neslyšící v Milwaukee, kde žáky sexuálně zneužíval duchovní Lawrenc Murphy.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy