Belgický biskup rezignoval. Zneužívání dětí přiznal sám

Zpravodajská směna
23. 4. 2010 21:46
První biskup, který odstoupil coby přímý pachatel zneužívání
Foto: Michal Žák

Bruggy - Katolickou církev opouští první biskup, který se sám přiznal, že v minulosti zneužíval děti.

Třiasedmdesátiletý biskup Roger Vangheluwe, který dosud působil v belgických Bruggách, začal zneužívat chlapce v době, kdy byl obyčejným knězem, a pokračoval v tom i poté, co se stal biskupem.

Teď podal rezignaci, kterou papež Benedikt XVI. přijal.

Od loňského listopadu je tak prvním biskupem, který odstoupil kvůli tomu, že sám v minulosti sexuálně zneužíval dítě. Dosud rezignovali na své funkce jen vysoce postavení hodnostáři, kteří kryli pedofilní zločiny svých podřízených.

Rána se nehojí, přiznal

"Když jsem ještě nebyl biskupem, ale i nějaký čas poté, co jsem se jím stal, jsem zneužíval chlapce," napsal biskup v rezignačním dopise. "Oběť to poznamenalo navždy. Rána se nehojí. Ani ve mně, ani v oběti."

Vangheluwe, který byl bruggským biskupem od roku 1984, se v dopise za své chování omluvil a několikrát také požádal o odpuštění.

Belgický arcibiskup Andre-Joseph Leonard dnes na tiskové konferenci novinářům řekl, že případ velice zarmoutil belgickou katolickou komunitu. "Obáváme se krize důvěry, která se mezi lidmi začíná šířit," uvedl.

Rezignace irského biskupa

Tento týden papež přijal také rezignaci irského biskupa Jamese Moriartyho, který působil v Kildare a Leighlinu. V letech 1991 až 2002 byl v Dublinu pomocným biskupem.

Právě v Dublinu několik kněží desítky let zneužívalo stovky dětí, které navštěvovaly katolické internátní školy. Tamější vedení ale pedofilní zločiny krylo.

Moriarty podal demisi už v prosinci loňského roku s tím, že jeho samotného se skandál netýká, částečně se ovšem za celý případ cítí zodpovědný, protože byl jedním z těch, kteří tehdy arcibiskupství vedli.

V souvislosti s tím papež také v minulosti přijal demise tří irských biskupů a světících biskupů, kteří se na dublinských sexuálních zločinech nějak podíleli.

Obvinění ze zamlčování případů pedofilie se nevyhnul ani sám papež Benedikt XVI.

Podle deníku New York Times se měl, ještě coby kardinál Joseph Ratzinger, nedostatečně věnovat případu ze školy pro neslyšící v Milwaukee, kde žáky sexuálně zneužíval duchovní Lawrenc Murphy.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Počet poštovních zásilek ze zemí mimo EU se v celním řízení od července až ztrojnásobí

Počet poštovních zásilek ze zemí mimo Evropskou unii, které podléhají celnímu řízení, se od července až ztrojnásobí. Důvodem jsou nová pravidla EU, podle kterých je nutné i za zásilky s hodnotou do 22 eur odvádět DPH. Vyplývá to z vyjádření zástupců Celní správy a České pošty na čtvrteční tiskové konferenci.

Loni prošlo celním řízením okolo 18 milionů poštovních zásilek, o rok dříve to bylo 28 milionů. Pokles způsobila pandemie koronaviru. Podle generálního ředitele Romana Knapa pošta v současnosti denně doručuje 30 000 až 50 000 zásilek, které budou podléhát celnímu řízení.

V současné době zásilky nízké hodnoty prochází jednoduchým celním řízením, které zajišťuje poštovní operátor či přepravce. Příjemce zásilky nemusí prakticky nic řešit a objednané zboží je mu přímo poštovním operátorem nebo expresním přepravcem doručeno. Nově bude muset příjemce podávat elektronické celní prohlášení. To se dosud vztahovalo na balíky s cenou od 22 do 150 eur.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Policie obvinila útočníka, který napadl zdravotní sestru v nymburské nemocnici lopatou

Policie ve čtvrtek dopoledne obvinila útočníka, který v úterý večer v nymburské nemocnici napadl zdravotní sestru lopatou. Muž se k činu přiznal, jeho motivem bylo dostat se do vězení. Policisté podají návrh na vzetí obviněného do vazby, soud bude o návrhu rozhodovat nejpozději v pátek dopoledne, řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Petra Potočná.

"Dnes v dopoledních hodinách kriminalisté zahájili trestní stíhání jednatřicetiletého muže pro spáchání trestného činu těžké ublížení na zdraví ve stadiu pokusu," uvedla Potočná. Kriminalisté mu navíc prokázali spáchání další majetkové a násilné trestné činnosti.

"K motivu napadení zdravotní sestry uvedl, že čin spáchal úmyslně a z důvodu touhy dostat se do vězení," dodala Potočná. Muž v úterý večer vnikl do objektu nemocnice, kde zezadu přistoupil ke zdravotní sestře a udeřil ji lopatou do hlavy. Žena skončila ze zraněním v nemocnici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy