Belgická policie zatkla dva muže kvůli terorismu, hrozil útok při fotbalovém zápase

Aktualizováno 25. 6. 2016 18:43
Dvacetiletý muž se podle policie chystal odpálit v neděli u obří obrazovky během zápasu fotbalové reprezentace s Maďarskem. Podle mluvčího prokuratury je však příliš brzy na to mluvit o chystaném teroristickém útoku.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Brusel - Belgická policie zatkla na východě země během protiteroristické operace v noci na sobotu dva muže, oznámil mluvčí prokuratury. Podle belgických médií byl jedním z nich dvacetiletý muž, který se chystal odpálit v neděli u obří obrazovky během zápasu fotbalové reprezentace s Maďarskem. Prokuratura ale sdělila, že o tom nemá žádné důkazy.

Mluvčí úřadu dodal, že "je ještě příliš brzy hovořit o chystaném teroristickém útoku". Podle něj u zatčených nebyly nalezeny žádné zbraně ani výbušniny a chystanému útoku na fotbalové fanoušky nic nenasvědčuje.

V Belgii po březnových atentátech na letišti a v metru stále platí třetí ze čtyř stupňů ohrožení teroristickým útokem. Třetí stupeň znamená, že ohrožení je "vážné, možné a pravděpodobné", ale nikoli bezprostřední.

Minulý týden policie obvinila z pokusu o spáchání teroristického činu tři muže. Podle místních médií obvinění chtěli v Belgii zaútočit zřejmě uplynulý víkend na fanoušky během zápasu belgického týmu na evropském fotbalovém šampionátu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Německo a Francie oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy