reklama
 
 

Během protestů v Gaze zemřelo 50 členů Hamásu, tvrdí čelný představitel organizace

17. 5. 2018 12:44
Podle Izraelských obranných sil toto vyjádření dokazuje, že v pondělí "nešlo o poklidné protesty". Celkem zemřelo 62 Palestinců.

Gaza - Během krvavých pondělních protestů v Pásmu Gazy zahynulo 50 členů radikální organizace Hamás. Uvedl to její vysoce postavený člen Saláh Bardavíl v rozhovoru pro palestinskou televizi.

"Během posledního kola (demonstrací) bylo 62 mučedníků, 50 z nich pocházelo z Hamásu a 12 byli ostatní lidé," cituje Bardavíla americká stanice CNN. "Toto jsou oficiální čísla," dodal.

Jeho slova už využily Izraelské obranné síly, které část rozhovoru umístily na Twitter. Podle jejich mluvčího vše dokazuje, že v pondělí "nešlo o poklidné protesty".

Stanice CNN nicméně oslovila i mluvčího Hamásu Abdála Latífa Kvanáua. Ten však odmítl vyjádření svého kolegy komentovat. "Nemám konkrétní čísla, ale na demonstracích se podílely všechny frakce," uvedl. "Protesty byly poklidné a zúčastnily se jich všechny politické a vojenské frakce. Brigády Izz ad-Dína al-Kassáma, Hamás, Islámský džihád, všechny frakce a také část palestinského lidu," dodal Kvanáu.

Ahmed Abú Artema, který bývá v médiích označován za jednoho ze strůjců poslední vlny protestů, slova člena Hamásu Bardavíla zpochybnil. "Osobně nevěřím tomuto číslu," řekl CNN. Dodal však, že "i kdyby číslo sedělo, tyto frakce jsou součástí naší společnosti".

K protestům došlo v pondělí, kdy Američané v Jeruzalémě slavnostně otevřeli svou ambasádu. Izrael nyní čelí mezinárodní kritice kvůli zakročení proti lidem, kteří protestovali u hranice Izraele a palestinské Gazy. 

Izrael i USA už dříve tvrdily, že Hamás zneužívá civilistů pro vlastní snahu o narušení hranice. Izraelská střelba si v pondělí vyžádala kromě desítek mrtvých také více než 2700 zraněných Palestinců.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval. Izraelská vláda Jeruzalém považuje za nedělitelné hlavního město židovského státu.

Většina světových mocností neuznává izraelskou anexi východního Jeruzaléma a konečný status města by podle nich měly vyřešit mírové rozhovory.

Video: Demonstrace organizovali teroristé, mír mezi Hamásem a Izraelem nenastane, tvrdí Pojar

Izraelci se nedopustii agrese, mají právo na ochranu hranic, demonstrace organizovali teroristi, mír mezi Hamásem a Izraelem nenastane | Video: DVTV, Daniela Drtinová |  16:04

autoři: Zahraničí, ČTK | 17. 5. 2018 12:44

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama