Ruská televize chtěla show, v níž by zářila přítelkyně Putina. Nákup zmařily sankce

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
8. 10. 2015 9:36
Ruská televize První kanál chtěla vysílat gymnastickou show Tumble. Britská BBC jí ale kvůli sankcím odmítla prodat licenci. Hvězdou pořadu přitom měla být Alina Kabajevová, olympijská šampionka, někdejší poslankyně státostrany Jednotné Rusko a žena, o níž se hovořilo jako o milence prezidenta Vladimira Putina.
Ukázka z pořadu Tumble. | Video:

Moskva - Britové neprodají ruské televizi formát pořadu Tumble, ve kterém měla zářit Alina Kabajevová, někdejší poslankyně za Jednotné Rusko a olympijská šampionka v umělecké gymnastice.

Důvodem jsou sankce, které Západ na Kreml uvalil za jeho podíl v konfliktu na východě Ukrajiny.

Podle informací ruské mutace časopisu Forbes společnost BBC Worldwide odmítla prodat licenci na pořad společnosti Krasnyj kvadrat, která patří Arkadiji Rotenbergovi a Prvnímu kanálu, kde čtvrtinu akcií drží Jurij Kovalčuk.

Oba jsou na sankčním seznamu USA a Evropské unie jako blízcí partneři prezidenta Vladimira Putina.

V zajetí celebrit

Show Tumble běžela na BBC v loňském roce. Jejím principem bylo naučit nejrůznější celebrity základům gymnastiky, aby tyto následně soutěžily o hlasy diváků. Tedy jakási gymnastická obdoba pořadů typu Tanec s hvězdami.

Pořad v Británii sice nebyl nějakým propadákem, nedá se ale říct, že by výrazně uspěl. BBC ho ukončila po první sérii, která se na televizních obrazovkách objevila loni v srpnu a v září. Finále se nedostalo ani do první třicítky nejsledovanějších pořadů týdne.

V Rusku má ale umělecká gymnastika zvláštní postavení. Hlavní hvězdou měla být Alina Kabajevová, vítězka olympiády v Aténách v roce 2004. Ta byla již od roku 2001 členkou vedení strany Jednotné Rusko, jakkoli během aktivní sportovní kariéry její angažmá bylo omezeno na předvolební fotografie nebo podpisy petic jako té, která podporovala uvěznění Michaila Chodorkovského a dalších jeho partnerů ze společnosti Jukos.

Ruský prezident Vladimir Putin a olympijská vítězka v gymnastice Alina Kabajevová.
Ruský prezident Vladimir Putin a olympijská vítězka v gymnastice Alina Kabajevová. | Foto: ČTK

Po skončení sportovní kariéry byla v letech 2007 až 2014 poslankyní Státní dumy a televizní kamery si ji rády vybíraly jako estetické vylepšení přenosů z parlamentu.

Zájem novinářů, především těch bulvárních, byl vyvolán hlavně úpornými drby, že je milenkou Vladimira Putina.

Švýcarský list Neue Zürcher Zeitung dokonce v březnu 2015 přinesl informaci, že Kabajevová porodila dítě na soukromé klinice nedaleko Lugana.

Spekulace podpořil i fakt, že půl roku předtím Kabajevová náhle složila svůj mandát a stala se předsedkyní správní rady mediálního holdingu NMG. Na veřejnosti se znovu objevila až v květnu 2015, což spekulace o jejím těhotenství jen přiživilo.

Aby toho nebylo málo, v show Tumble měla být v porotě další mimořádně vlivná žena, reprezentační trenérka Irina Vinerová. Ta je manželkou jednoho z nejbohatších Rusů, Ališera Usmanova.

Zákaz nás neodradí

První kanál se i proto s rozhodnutím nechtěl smířit a vymýšlí, jak zákaz obejít.

"Rozhodli jsme se opustit formát show o gymnastice, který vymyslela BBC, a rozšíříme ho. Nový program se bude jmenovat Bez jištění a jeho účastníci budou předvádět elementy gymnastiky a akrobatické triky. Jeden díl bude stát zhruba 18 až 20 milionů rublů (cca devět milionů korun)," řekl ruskému Forbesu šéf produkční společnosti VajT Media Timur Vajnštejn.

Podle něj je ale předčasné říkat, kdy by mohlo začít natáčení.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy