Ruská televize chtěla show, v níž by zářila přítelkyně Putina. Nákup zmařily sankce

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
8. 10. 2015 9:36
Ruská televize První kanál chtěla vysílat gymnastickou show Tumble. Britská BBC jí ale kvůli sankcím odmítla prodat licenci. Hvězdou pořadu přitom měla být Alina Kabajevová, olympijská šampionka, někdejší poslankyně státostrany Jednotné Rusko a žena, o níž se hovořilo jako o milence prezidenta Vladimira Putina.
Ukázka z pořadu Tumble. | Video:

Moskva - Britové neprodají ruské televizi formát pořadu Tumble, ve kterém měla zářit Alina Kabajevová, někdejší poslankyně za Jednotné Rusko a olympijská šampionka v umělecké gymnastice.

Důvodem jsou sankce, které Západ na Kreml uvalil za jeho podíl v konfliktu na východě Ukrajiny.

Podle informací ruské mutace časopisu Forbes společnost BBC Worldwide odmítla prodat licenci na pořad společnosti Krasnyj kvadrat, která patří Arkadiji Rotenbergovi a Prvnímu kanálu, kde čtvrtinu akcií drží Jurij Kovalčuk.

Oba jsou na sankčním seznamu USA a Evropské unie jako blízcí partneři prezidenta Vladimira Putina.

V zajetí celebrit

Show Tumble běžela na BBC v loňském roce. Jejím principem bylo naučit nejrůznější celebrity základům gymnastiky, aby tyto následně soutěžily o hlasy diváků. Tedy jakási gymnastická obdoba pořadů typu Tanec s hvězdami.

Pořad v Británii sice nebyl nějakým propadákem, nedá se ale říct, že by výrazně uspěl. BBC ho ukončila po první sérii, která se na televizních obrazovkách objevila loni v srpnu a v září. Finále se nedostalo ani do první třicítky nejsledovanějších pořadů týdne.

V Rusku má ale umělecká gymnastika zvláštní postavení. Hlavní hvězdou měla být Alina Kabajevová, vítězka olympiády v Aténách v roce 2004. Ta byla již od roku 2001 členkou vedení strany Jednotné Rusko, jakkoli během aktivní sportovní kariéry její angažmá bylo omezeno na předvolební fotografie nebo podpisy petic jako té, která podporovala uvěznění Michaila Chodorkovského a dalších jeho partnerů ze společnosti Jukos.

Ruský prezident Vladimir Putin a olympijská vítězka v gymnastice Alina Kabajevová.
Ruský prezident Vladimir Putin a olympijská vítězka v gymnastice Alina Kabajevová. | Foto: ČTK

Po skončení sportovní kariéry byla v letech 2007 až 2014 poslankyní Státní dumy a televizní kamery si ji rády vybíraly jako estetické vylepšení přenosů z parlamentu.

Zájem novinářů, především těch bulvárních, byl vyvolán hlavně úpornými drby, že je milenkou Vladimira Putina.

Švýcarský list Neue Zürcher Zeitung dokonce v březnu 2015 přinesl informaci, že Kabajevová porodila dítě na soukromé klinice nedaleko Lugana.

Spekulace podpořil i fakt, že půl roku předtím Kabajevová náhle složila svůj mandát a stala se předsedkyní správní rady mediálního holdingu NMG. Na veřejnosti se znovu objevila až v květnu 2015, což spekulace o jejím těhotenství jen přiživilo.

Aby toho nebylo málo, v show Tumble měla být v porotě další mimořádně vlivná žena, reprezentační trenérka Irina Vinerová. Ta je manželkou jednoho z nejbohatších Rusů, Ališera Usmanova.

Zákaz nás neodradí

První kanál se i proto s rozhodnutím nechtěl smířit a vymýšlí, jak zákaz obejít.

"Rozhodli jsme se opustit formát show o gymnastice, který vymyslela BBC, a rozšíříme ho. Nový program se bude jmenovat Bez jištění a jeho účastníci budou předvádět elementy gymnastiky a akrobatické triky. Jeden díl bude stát zhruba 18 až 20 milionů rublů (cca devět milionů korun)," řekl ruskému Forbesu šéf produkční společnosti VajT Media Timur Vajnštejn.

Podle něj je ale předčasné říkat, kdy by mohlo začít natáčení.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy