BBC: Pro uznání Palestiny je ve světě 49 procent lidí

Svůj jasný názor neřeklo 30 procent respondentů
Hamás do Annapolisu pozván nebyl. Přestože jej podporují statisíce Palestinců.
Hamás do Annapolisu pozván nebyl. Přestože jej podporují statisíce Palestinců. | Foto: Reuters

Londýn - Stoupenci uznání palestinského státu jsou podle průzkumu BBC ve světě početnější než jeho odpůrci. Významná část dotázaných ale neřekla jasné stanovisko.

Z výsledků sondáže provedené v 19 zemích vyplývá, že 49 procent dotázaných je pro uznání palestinských území za stát, zatímco jen 21 procent si přeje, aby se jejich vláda proti tomu postavila.

Svůj jasný názor neřeklo 30 procent respondentů.

Nejvíce příznivců uznání palestinského státu je v Egyptě (pro je 90 procent, proti je devět procent) a v Číně (56 procent pro a devět proti), uvádí BBC.

Naopak k zemím, kde je odpor proti uznání Palestiny nejsilnější, patří USA (45 pro a 36 proti), Brazílie (41 pro a 26 proti) nebo Indie (32 pro a 25 proti).

Tři země, které reprezentovaly Evropskou unii, zaujímají podle průzkumu podobné postoje: Francie (54 pro a 20 proti), Německo (53 pro a 28 proti) a Británie (53 pro a 26 proti).

V Rusku se pro uznání vyslovilo 37 procent obyvatel (proti 13 procent), ale každý druhý dotázaný nedal konečnou a jasnou odpověď, nebo si myslí, že jeho země by se měla rozhodování o této otázce zdržet.

Průzkum provedla BBC v období od 3. července do 29. srpna formou osobních nebo telefonických pohovorů.

Česko bude proti

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v pátek oznámil, že 23. září vznese v OSN požadavek na uznání palestinské státnosti v hranicích ze 4. června 1967, tedy na území Západního břehu Jordánu, pásma Gazy a východního Jeruzaléma.

K přijetí nového státu je v RB OSN zapotřebí souhlas aspoň devíti z jejích 15 členů. Přitom ani jeden z pěti stálých členů s právem veta nesmí toto své právo použít. USA ale předem avizovaly, že tak učiní.

Česká republika bude zřejmě proti uznání samostatnosti palestinského státu, potvrdil nepřímo i premiér Petr Nečas. "Jednostranné kroky poškodí mírový proces," řekl po setkání s izraelským premiérem Netanjahuem.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 46 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy