To je mistrovství na jiné planetě? Číňané se diví, že v Kataru jsou diváci bez roušek

ČTK ČTK
24. 11. 2022 10:17
Čínská státní média věnují tento týden obrovskou pozornost mistrovství světa ve fotbale, které se koná v Kataru. Šampionát v zemi vyvolává frustraci nejen proto, že se Čína na MS nekvalifikovala, ale také kvůli proticovidovým opatřením, která odrazují obyvatele země od hromadného sledování zápasů.
Obchodní čtvrť v Pekingu, kde lidé stále nosí roušky.
Obchodní čtvrť v Pekingu, kde lidé stále nosí roušky. | Foto: Reuters

Navíc scény slavících davů a bujarých fanoušků bez roušek a respirátorů dráždí diváky v zemi, která stále trvá na politice nulové tolerance vůči nemoci covid-19. Mnozí Číňané využili mistrovství světa k tomu, aby si na stávající čínskou proticovidovou strategii stěžovali, napsal zpravodajský server BBC News.

V rámci nulové tolerance jsou uzavírána celá města kvůli jednotlivým případům výskytu koronaviru, aby se zabránilo jeho šíření. Čína v současné době zažívá nejhorší epidemii za půl roku a v posledních několika týdnech prudce vzrost počet vyhlášených uzávěr. Za posledních 24 hodin Čína zaznamenala více než 28 tisíc nových případů, které se vyskytují ve všech provinciích.

Fotbal je v Číně velmi populární. O prezidentovi Si Ťin-pchingovi je známo, že je velkým milovníkem tohoto sportu. V minulosti se nechal slyšet, že je snem jeho země vyhrát mistrovství světa ve fotbale.

Díky tomu jsou zápasy MS vysílány ve státní televizi CCTV a státní média se snaží zdůraznit, že Čína je na mistrovství přítomná, i když tam nejsou její hráči.

Deník Global Times informoval o tom, že na MS jsou hojně zastoupeny produkty vyrobené v Číně "od autobusů po stadion, a dokonce i klimatizační jednotky". Sdělovací prostředky včetně CCTV rovněž informovaly o přítomnosti čínských vlajkonošů na zahajovacím ceremoniálu a o tom, že do Kataru dorazily dvě pandy velké, aby se "setkaly" s diváky, kteří přijeli na mistrovství.

Hospody nahradilo sledování z gauče

Nejde ovšem popřít, že covid-19 průběh fotbalového svátku v Číně utlumil. Ve velkých městech se kvůli covidu opět uzavřely podniky, které nejsou nezbytné, a úřady vyzvaly obyvatele, aby omezili přesuny. Protože nemohou jít do barů, rozhodli se někteří fanoušci podle deníku Global Times "sledovat zápasy doma s rodinami", jiní vyrazili do kempů.

Pro ty, kdo doufali, že by mohli sledovat zápasy osobně, zůstal počet letů mezi Čínou a Katarem značně omezený. Mnozí fanoušci se svěřují s tím, jakou cítí při sledování letošního ročníku mistrovství světa izolaci.

Na mobilním messengeru WeChat se v úterý rychle rozšířil otevřený dopis, který zpochybňoval pokračující politiku nulové nákazy covidem v zemi a ptal se, jestli je Čína "na stejné planetě" jako Katar. Dopis se ale brzy stal obětí cenzury.

Planeta se rozdělila

Také na sociální síti Weibo se množí komentáře diváků, kteří píší o tom, jak se při sledování letošních zápasů cítí odděleni od zbytku světa. Někteří uvádějí, jak jim připadá divné, když vidí, jak se shromažďují statisíce lidí, aniž by měli na sobě roušky nebo se museli prokazovat nedávným testem na covid-19.

"Nejsou tam žádná oddělená místa, aby si lidé mohli udržovat sociální odstup, a u postranních čar není nikdo oblečený v bílo-modrém (lékařském) hábitu. Tato planeta se skutečně rozdělila. Na jedné straně světa je karneval v podobě mistrovství světa ve fotbale, na druhé straně pětidenní zákaz nenavštěvovat veřejná místa," napsal jeden z komentujících.

Někteří říkají, že měli problém vysvětlit svým dětem, proč jsou scény z mistrovství světa tak odlišné od těch, s nimiž se setkávají doma. I v Číně je ovšem dost lidí, kteří kritizují, že se země v zámoří otevírají, zatímco Světová zdravotnická organizace (WHO) stále označuje koronavirus způsobující nemoc covid-19 za "akutní celosvětový stav nouze".

Video: Šampionát poškozuje jméno fotbalu, říká Bosák (23. 11. 2022)

„Neplést politiku do sportu už dnes nejde. Nános, který na sobě šampionát má, poškozuje jméno celého fotbalu,” říká sportovní komentátor Jaromír Bosák | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy