Bavorští pohraničníci zadrželi za půl roku 37 pašeráků lidí, řeší ale spíš drogy

Podívejte se na fotogalerii z loňského července.
Tři kilometry od západočeské Aše, kilometr od státní hranice.
V červenci 2018 obnovila bavorská pohraniční policie svou činnost původně ukončenou v roce 1998.
Bavorská zemská policie vyčlenila pro obnovu pohraničního sboru pět stovek mužů a žen ze svého stavu 33 500 osob ve zbrani. V příštích letech chce počet pohraničníků zdvojnásobit.
Na podzim budou v Bavorsku volby, je třeba ukázat, že vláda koná.
Foto: Ludvík Hradilek
ČTK ČTK
21. 1. 2019 16:22
Během prvního půlroku své činnosti zadržela bavorská pohraniční policie 37 pašeráků lidí. Oznámil to v pondělí bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann, informovala agentura DPA. Pohraničníci ale více než s nelegální migrací na rakouské hranici bojují s drogovou kriminalitou a krádežemi, které se soustřeďují na hranici s Českem.

"Bavorská pohraniční policie činí Bavorsko a Německo bezpečnějšími," řekl ministr vnitra Herrmann na tiskové konferenci. Podle něj příslušníci sboru od loňského července zadrželi 37 pašeráků lidí a v 696 případech zjistili nelegální překročení hranice.

V půlroční statistice, která uvádí celkem 12 500 zjištěných trestných činů a dopravních přestupků, tak porušení zákona v oblasti migrace činí jen malou část činnosti sboru, upozornila DPA.

Podle listu Augsburger Allgemeine se ukázalo, že mnohem více než migrací, kvůli které hlavně vznikla, se bavorská pohraniční policie zabývá bojem s pašováním drog a s krádežemi automobilů. Tento druh kriminality se přitom soustředí spíše na české než na rakouské hranici.

Bavorská pohraniční policie zahájila svou činnost začátkem loňského července. Mimo jiné má na starosti namátkové kontroly ve třicetikilometrovém pohraničním pásmu u Česka a Rakouska. V případě Rakouska pohraniční policie provádí na různých místech také časově omezené hraniční kontroly, k nimž přistoupila po dohodě se spolkovou policií, která je za ně především zodpovědná.

Nadále ale bavorské pohraniční policii chybí některé klíčové kompetence - z hranic například nemůže sama o sobě nikoho vrátit.

Bavorský ministr vnitra v pondělí vyjádřil s činností pohraničníků spokojenost. Do roku 2023 chce jejich počet ze současných 500 zvýšit na dvojnásobek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy