Bavorsko jde do boje. Kontrol u hranic přibude

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 3. 1. 2014 16:30
Namátkové policejní kontroly nejsou namířeny proti Čechům, tvrdí bavorský ministr.
Němečtí policisté s polským zlodějem.
Němečtí policisté s polským zlodějem. | Foto: Jan Langer

Schwandorf (Německo) - Čechům se bude častěji stávat, že je za hranicí s Německem namátkově zkontrolují policisté z Bavorska. Kontroly přesto nejsou namířeny proti nim, řekl v pátek pro ČTK Joachim Herrmann, bavorský ministr vnitra.

Cílem četnějších kontrol je zastavení, nebo alespoň omezení bující přeshraniční kriminality. "Je to naše priorita pro rok 2014," uvedl Herrmann v bavorském Schwandorfu.

V Bavorsku podle něj řádí čím dál víc mezinárodních band, které se specializují na pašování a prodej pervitinu, krádeže aut nebo obchod s lidmi.

Krom kontrol budou bavorští policisté využívat i přístroje určené ke čtení státních poznávacích značek, aby bylo možné co nejrychleji identifikovat odcizené vozy.

Jen do pořízení nejmodernější techniky Bavorsko loni investovalo skoro dva miliony eur.

Zlepšit se má i spolupráce mezi Čechy a Němci.

Obě strany teď sice kooperují, Němci by ale chtěli, aby Česko postupovalo například proti obchodníkům s pervitinem a jeho zdejším výrobcům mnohem razantněji.

"Uspokojivě ještě s Českem nefunguje ani výměna DNA-profilů a registračních údajů vozidel," stojí v prohlášení, které bavorské ministerstvo vnitra pověsilo na svůj web.

Ministr Joachim Herrmann při rozhovoru s Aktuálně.cz.
Ministr Joachim Herrmann při rozhovoru s Aktuálně.cz. | Foto: Vojtěch Marek

Už loni v březnu ministr Herrmann v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že neexistuje důvod, proč by si měli Češi na kontroly v česko-německém pohraničí stěžovat. Byť někteří Češi tvrdí, že Němci porušují schengenské dohody, které kontroly na hranicích před pěti lety zrušily.

"Kontroly mají výsledky," uvedl tehdy doslova. V pátek totéž zopakoval i ve Schwandorfu. Navíc - Čechům teď podle něj kontroly vadí mnohem méně než dřív.

"Jen do října 2013 při nich naši policisté odhalili přes 18 500 trestných činů," argumentuje Joachim Herrmann.

V roce 2012 zajistili bavorští policisté 14,3 kilogramu pervitinu, o 22 procent více než o rok dříve. Do začátku loňského prosince už to bylo 34 kilogramů. "To je nárůst o více než 200 procent," upozorňuje bavorská rozhlasová a televizní stanice Bayerischer Rundfunk.

"Právě levné české drogové laboratoře dělají z Bavorska odběratelskou a tranzitní zemi pro drogový turismus," prohlásil bavorský ministr za vládní Křesťansko-sociální unii (CSU).

Starosti dělají Bavorům také převaděči. Počet odhalených pokusů o ilegální přechod hranice se v porovnání s rokem 2012 výrazně zvýšil.

Roste také počet případů, do nichž jsou zapojeny skupiny organizovaného zločinu.

Ani další dvě kolonky bavorské statistiky ale nevyznívají pro Východoevropany lichotivě. "(U vloupání do bytů a domů) počítáme v Bavorsku za rok 2013 s nárůstem o zhruba 10 procent," tvrdí bavorský ministr vnitra. Ukradeno bylo také víc aut.

Krádeže a vloupání mají na svědomí často právě organizované skupiny z Východu, jejichž členy jsou i občané Česka.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy