Mozek útoků v Paříži není mrtev. Nové dokumenty odhalují detaily masakru v Bataclanu

Simone Radačičová Simona Fendrychová Simone Radačičová, Simona Fendrychová
14. 7. 2016 19:45
Speciální parlamentní komise tento týden zveřejnila výsledky svého vyšetřování v souvislosti s teroristickými útoky ve Francii. Kromě autentického svědectví zasahujícího policisty v koncertní síni Bataclan 13. listopadu loňského roku obsahuje i nové informace o tom, kdo stojí za plánováním teroristických útoků v Paříži. Mozkem celé operace nebyl Abdelhamid Abaaoud, jak se původně myslelo. Atentáty byly naplánovány v zahraničí a jejich vůdčí postava vyšetřovatelům stále uniká.
Jedna z raněných při koncertu v sále Bataclan.
Jedna z raněných při koncertu v sále Bataclan. | Foto: Reuters

Paříž - Pohled, který se nedá popsat. Tak vzpomíná na noc z 13. na 14. listopadu 2015 jeden z policistů, který byl přivolán k pařížské koncertní síni Bataclan.

"Stovky těl - pro nás byla všechna mrtvá - byly zapleteny do sebe: před barem a pod pódiem. Některé hromady byly metr vysoké," líčí ve zprávě, kterou tento týden ve Francii zveřejnila speciální parlamentní komise.

Dokument odhaluje výsledky vyšetřování v oblasti boje proti terorismu ve Francii. Osm měsíců po teroristických útocích v Paříži, při kterých zemřelo 130 lidí a stovky dalších byly zraněny.

Součástí zprávy je i záznam z průběhu zásahu při koncertu v Bataclanu.

"Nikdo se nepohnul, nebylo slyšet žádné sténání ani žádný hluk. Nastalo ledové ticho," cituje zpověď policisty agentura AFP. V tu chvíli ještě uvnitř nebyli jiní policisté, jen on se svým kolegou.

Měli čekat na posily. Mrtvá těla před vchodem jim ale nedovolila jen nečinně vyhlížet příjezd dalších jednotek.

"Jeden z teroristů, kterého jsme později identifikovali jako Samyho Amimoura, se objevil na pódiu. Stál nám tváří v tvář, se svou útočnou puškou v ruce ohrožoval mladého muže jen pár metrů od něj."

"Vystřelil jsem čtyřikrát a můj kolega dvakrát. On zasténal a zhroutil se na zem," popsal chvíli, kdy zabil teroristu, který měl na svědomí smrt desítek lidí.

Střelbu vystřídal moment hrobového ticha, aby se posléze opět ozvaly rány.

Samy Amimour nebyl jediným útočníkem. "Byli jsme si jistí, že se z toho pekla živí nedostaneme," líčí policista s tím, že neměl tušení, kolik teroristů a na jakém místě se v koncertní síni nachází.

"Lidé se nehýbali. Poznali jsme, že i ti, kteří byli stále ještě naživu, předstírali smrt."

Zbylí dva útočníci se pak v průběhu záchranné akce odpálili. Dohromady stihli zabít 89 lidí.

Naplánováno v zahraničí, strůjce na útěku

Vyšetřovatelé pak měli dlouho za to, že hlavním strůjcem listopadových útoků byl Abdelhamid Abaaoud. Toho policie zabila pět dnů po útocích - během razie v pařížské čtvrti Saint-Denis.

Z vyšetřování ale vyplynulo, že Abaaoud byl jen "koordinátorem" útoků. S menší úlohou, než se dosud myslelo.

"Víme, kdo byl opravdovým strůjcem," řekl před parlamentní vyšetřovací komisí Bernard Bajolet, šéf francouzských tajných služeb DGSE. Dodal, že jméno ani jakékoliv další informace nemůže zveřejnit.

Mozek teroristických útoků v Paříži je tak stále na útěku. A francouzští vyšetřovatelé se ho snaží - zatím marně - chytit.

"Atentáty, jako byly ty z 13. listopadu, představují neúspěch zpravodajských služeb," přiznal Bajolet. "Byly naplánovány v zahraničí a zorganizovány v Belgii," dodal.

Nečinnost velitele

Právě se zásahem v Bataclanu souvisí rozkol v elitní protiteroristické jednotce GIGN, který Francouzi momentálně dost intenzivně řeší.

Anonymní skupina členů GIGN obvinila svého šéfa, plukovníka Huberta Bonneaua, z nečinnosti a "nedostatku odvahy".

V otevřeném dopise, který zveřejnili ve francouzském týdeníku Le Canard Enchaîné, uvedli, že mohli zasáhnout, jenže Bonneau jim k tomu nedal rozkaz. Elitní jednotka tak místo zásahu nečinně čekala asi dva kilometry od Bataclanu, uvádí ve svém dopise.

"Čtyřicet z nás bylo připraveno k akci. Připraveno vést úder a zastavit vraždění," tvrdí.

S tím ale ne všichni souhlasí. Část jednotek se naopak postavila na Bonneauovu stranu. Hájí ho s tím, že v koncertní hale zasahovaly jiné speciální jednotky.

V takovém případě musí GIGN fungovat "jen" jako rezerva, která je schopná zasáhnout v případě nutnosti, uvedl na jeho obhajobu bývalý šéf GIGN Frédéric Gallois.

"Představte si, že by vtrhli do Bataclanu a mezitím se jinde odehrál další teroristický útok. Válku nemůžete vést sami," prohlásil. S tímto názorem se  ztotožnila i parlamentní vyšetřovací komise.

 

Právě se děje

Další zprávy