Basta euro! V italských volbách se na scénu vracejí klauni

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 19. 5. 2014 13:03
Itálií se před eurovolbami šíří myšlenka, že projekt eura měl Německu zajistit zničení italské průmyslové konkurence.
Volební slogan Ligy severu.
Volební slogan Ligy severu. | Foto: Aktuálně.cz

Řím/Praha - Za klauny označil loni Silvia Berlusconiho a Beppe Grilla německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Italský prezident Giorgio Napolitano kvůli tomu zrušil společnou večeři se šéfem německé diplomacie a část Italů se utvrdila v přesvědčení, že Německo se svojí politikou úsporných škrtů je jejich nepřítelem.

Foto: Jiří Kropáček

"Klauni" ale ze scény neodcházejí, naopak. Ve víkendových volbách do Evropského parlamentu má Berlusconiho strana Vzhůru, Itálie a Hnutí pěti hvězdiček Beppeho Grilla šanci dohromady na zisk padesáti procent hlasů.

Když k tomu připočteme ještě několik procent pro jasně antievropskou Ligu severu, zasednou zřejmě do lavic Evropského parlamentu za Itálii převážně euroskeptici a kritici eura.

"Basta Euro!" zní slogan Ligy severu, která prosazuje odchod z eurozóny a návrat liry. Grillovo Hnutí pěti hvězdiček chce o jednotné evropské měně referendum, vymezuje se hlavně proti úsporným opatřením.

Beppe Grillo na předvolebním mítinku v Turíně.
Beppe Grillo na předvolebním mítinku v Turíně. | Foto: Reuters

"Referendum potřebujeme, a pokud se podmínky paktu stability a fiskálního paktu nezmění, budeme hlasovat proti," uvedl Grillo na předvolebním mítinku.

Berlusconi je opatrnější. "Euro ano, ale s přesně stanovenými podmínkami", prohlásil bývalý premiér. Voličská základna jeho strany je podle italských médií rozdělena na dvě téměř stejně početné poloviny. Jedna je proevropská, druhá naopak.

"Bývalý německý kancléř Helmut Kohl v devadesátých letech řekl, že si neumí představit Itálii mimo projekt eurozóny. Potom by italské strojírenské podniky zničily německou konkurenci. Proto se Itálií šíři myšlenka, že konstrukce eura byla nástrojem, přes který Německo potlačilo konkurenci z Itálie a jihu," řekl Aktuálně.cz italský novinář Andreas Pieralli.

Úpadek eura

Italskou debatu o euru podnítila v roce 2012 velmi úspěšná a prodávaná kniha Úpadek eura (Il Tramonto dell'Euro) ekonoma Alberta Bagnaie. Autor tvrdí, že Itálie může být konkurenceschopná jedině tehdy, když radikálně sníží mzdy. Což velké množství lidí zatáhne do chudoby. Devalvovat měnu Itálie jakožto členská země eurozóny nemůže.

Liga severu učinila z odporu vůči evropské měně hlavní téma své kampaně. Podle serveru Euobserver.com šéf strany a bývalý europoslanec Matteo Salvini hlásá, že v zemi v posledních letech dramaticky přibylo sebevražd kvůli složité sociální situaci a to by se prý nikdy nestalo, kdyby Itálie nepřijala euro.

Časy, kdy Italové byli v druhé polovině devadesátých let pyšní na to, že dokázali splnit kritéria pro zavedení jednotné měny, se nyní zdají být neskutečně vzdálené.

"Nezničitelný" Silvio Berlusconi na předvolebním mítinku strany Vzhůru, Itálie v Miláně.
"Nezničitelný" Silvio Berlusconi na předvolebním mítinku strany Vzhůru, Itálie v Miláně. | Foto: Reuters

"Opravdu jsme na to kdysi byli hrdí, považovali jsme přijetí eura za posun dopředu. I když ceny vyrostly a platy ne tolik, Italové to jakž takž skousli, dokud se ještě ekonomice dařilo. Ale jak potom začaly problémy a situace se dramaticky zhoršila, mnohem více lidí slyší na to, že viníkem je euro," říká Pieralli.

Proevropské hlasy se chystá sbírat současný premiér a předseda Demokratické strany Matteo Renzi. Podle průzkumů sice vyhraje, ale jen s třetinou odevzdaných hlasů.

Diskuse ve zlém

"Italové nyní o Evropě mluví a diskutují více než dříve, ale ve zlém," řekl před měsícem bývalý italský eurokomisař a ministr zahraničí Franco Frattini.

Itálie má problémy především s obrovským dluhem. Ten činí 130 procent HDP, což je po Řecku nejvíce v eurozóně. Země prošla od poloviny roku 2011 největší poválečnou recesí, ekonomika začala mírně růst až letos.

Italové si v posledních dvou letech museli zvyknout na tvrdé škrty a úsporná opatření. Vláda výrazně zvýšila některé daně, například daň z nemovitosti (Renzi teď prosazuje daňové úlevy pro sociálně slabší vrstvy a pro firmy).

Nezaměstnanost v Itálii činí přes 12 procent obyvatelstva v produktivním věku, mezi mladými lidmi do čtyřiadvaceti let se však pohybuje kolem čtyřiceti procent.

 

Právě se děje

Další zprávy