Baskičtí separatisté bombou zranili desítky lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
29. 7. 2009 9:59
Policie podezírá organizaci ETA, že nastražila výbušninu u kasáren četnictva v Burgosu
Nálož explodovala ve městě Burgos
Nálož explodovala ve městě Burgos | Foto: Reuters

Madrid - Bomba nastražená v automobilu dnes nad ránem explodovala u kasáren v Burgosu na severu Španělska. Výbuch si vyžádal desítky lehce zraněných, podle španělského listu El País 46 osob. Usmrcen nebyl nikdo.

Exploze, která nastala kolem čtvrté hodiny ranní místního času, způsobil také značné hmotné škody jak na budově Civilní gardy, tak na okolních domech. Záchranáři informovali, že 38 raněných bylo převezeno do nemocnic k ošetření.

"Všecha zranění způsobilo rozbité sklo. Je ale zázrak, že nikdo nebyl zraněn těžce," řekl novinářům mluvčí záchranné služby.

Úřady z atentátu podezírají separatistickou organizaci Baskicko a jeho svoboda (ETA), přestože před explozí nikdo nevaroval, jak to tato ozbrojená skupina obvykle dělá.

Maskovaní členové ETA.
Maskovaní členové ETA. | Foto: Reuters

Civilní garda patří k oblíbeným terčům útoků ETA. Tato polovojenská policejní složka spadá pod ministerstvo vnitra a po celé zemi má asi 70 tisíc příslušníků.

Poslední atentát, jehož pachatelem je s největší pravděpodobností ETA, se stal v noci z 9. na 10. července, kdy explodovala bomba před budovou Baskické socialistické strany v Bilbau.

Během čtyřiceti let boje za samostatný baskický stát na částech území Španělska a Francie separatisté zabili přes 820 lidí.

Loni odpálili nálože například na plážích a nádražích ve Španělsku. V dubnu se francouzské policii podařilo zatknout šéfa vojenských operací ETA Jurdana Martitegiho.

Foto: Reuters

Ačkoliv podle průzkumů ETA nemá velkou podporu, velká část Basků by uvítala vytvoření samostatného státu, složeného z historických baskických území Španělska a Francie.

Madrid i Paříž ale něco takového nehodlají připustit.

Před dvěma lety Baskicko a jeho svoboda vyhlásila příměří, ale pak od něj odstoupila.

 

Právě se děje

Další zprávy