Baskická teroristická organizace ETA vyhlásila příměří

Radim Klekner Radim Klekner
10. 1. 2011 13:49
Baskičtí separatisté přišli v uplynulých letech o řadu členů nejužšího vedení.
Při útocích ETA zahynulo v uplynulých čtyřiceti letech na osm set osob.
Při útocích ETA zahynulo v uplynulých čtyřiceti letech na osm set osob. | Foto: Reuters

Bilbao - S nabídkami příměří se baskická teroristická organizace ETA v minulosti obrátila na vládu v Madridu již několikrát. Pokaždé však klid zbraní zase porušila. Příměří, které vyhlásila v pondělí, má být podle listu El Mundo "trvalé, všeobecné a mezinárodně ověřitelné".

Baskický deník Gara uveřejnil na své webové stránce video s komuniké, ve kterém jako již tradičně vystoupila trojice maskovaných mužů. Namísto výhružek na adresu španělské vlády ale tentokrát přišla s oznámením permanentního příměří.

To, že se k podobnému kroku chystá, ETA oznámila již před třemi měsíci. Teroristická organizace tvrdí, že předloží plán "trvalého, spravedlivého a demokratického" řešení baskického problému, jehož cílem je ukončení ozbrojené kampaně.

Baskičtí separatisté ale nespecifikovali, zda pouze přestávají plánovat další atentáty, či zda také ustanou s vydíráním podnikatelů s cílem získat finanční prostředky pro své aktivity, za něž by mohli nakoupit zbraně.

Vládní skepse

Španělská policie zatkla v uplynulých letech ve spolupráci s Francií několikrát za sebou nejužší vedení organizace. Ta však byla vždy znovu a znovu schopna přebudovat své řídící struktury.

Vláda socialistického premiéra Josého Luíse Rodrígueze Zapatera se již dříve vyslovila k možnosti, že ETA vyhlásí skutečně trvalé příměří a bude také ochotna je dodržovat, se značnou skepsí.   

"Nemůžeme se spokojit s podobným prohlášením, které rozhodně neznamená, že by ETA likvidovala své struktury nebo dokonce zmizela ze scény," citovala agentura Reuters politologa z Univerzity krále Carlose I. Rogelia Alonsa. 

Baskičtí separatisté bojují za nezávislý stát na severu Španělska již více než čtyři desetiletí. Během jejich ozbrojené kampaně zahynulo na osm set osob, převážně z řad příslušníků bezpečnostních sil. Obětmi ETA se ale stala také řada politiků, zejména na lokální úrovni.

Organizace čelí také narůstajícímu tlaku ze strany svého politického křídla, zakázané strany Batasuna, která se chce pod novým jménem zapojit do komunálních voleb.

Nezávislost Baskicka v současnosti podporuje jen zlomek obyvatelstva čtyř provincií obývaných Basky.

 

Právě se děje

Další zprávy