Basketbal pro diktátora. Čekají na hvězdy NBA jachty?

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 8. 1. 2014 13:35
Dennis Rodman je v KLDR u svého přítele Kim Čong-una. Říká tomu basketbalová diplomacie.
Lidé v jihokorejském Soulu protestují proti Rodmanově návštěvě severu.
Lidé v jihokorejském Soulu protestují proti Rodmanově návštěvě severu. | Foto: Reuters

Washington/Pchjongjang - Severokorejský diktátor Kim Čong-un je nejspíš hodně velkým kamarádem americké basketbalové hvězdy Dennise Rodmana.

Bývalý hráč NBA je znovu v Pchjongjangu a navíc tam s ním - stařičkým tupolevem severokorejských aerolinek Air Koryo - přiletělo z Pekingu i několik jeho někdejších kolegů z nejprestižnější basketbalové soutěže světa.

Sehráli exhibiční zápas u příležitosti oslav narozenin Kim Čong-una a Rodman zazpíval vůdci Happy Birthday.

Sportovec je v Pchjongjangu už poněkolikáté a díky jeho čerstvému rozhovoru pro televizi CNN má svět konečně jasno v tom, kolik současnému vůdci KLDR je.

Jedenatřicet, řekl Rodman v interview.

Větší poprask v jeho domovské zemi ale způsobil fakt, že se nejen odmítl přimluvit za propuštění vězněného Američana Kennetha Bae, ale dokonce naznačil, že muž byl k patnácti letům nucených prací odsouzen právem.

"Rozumíte tomu, co Kenneth Bae udělal? Chápete, co udělal v této zemi? Proč je tady zadržován?" reagoval popuzeně na otázku moderátora.

Dennis Rodman na letišti v Pchjongjangu.
Dennis Rodman na letišti v Pchjongjangu. | Foto: Reuters

Bae je Američan korejského původu. Žil v Číně, odkud organizoval tajné křesťanské misionářské cesty do Severní Koreje. Režim ho obvinil z přípravy puče a poslal v roce 2013 na patnáct let do pracovního tábora.

Tyto tábory jsou pověstné strašlivými podmínkami, špatnou stravou a bitím vězňů.

Kromě médií a politiků Rodmanova slova pobouřila i rodinu Kennetha Baea.

"On o Kennethovi nic neví. Jsme tím rozhořčeni. Tady nejde o nějakou hru. Jde o život člověka, otce tří dětí," uvedla pro CNN Baeho sestra Chung.

Rodman tvrdí, že chce Severní Koreu a Spojené státy sblížit. Používá termín basketbalová diplomacie, inspirovaný tzv. pingpongovou diplomacií ze začátku sedmdesátých let.

Tehdy vedly k navázání diplomatických vztahů mezi USA a Čínou zápasy stolních tenistů z obou zemí (Čína je, jak známo, ve stolním tenise velmocí a sbírá většinu medailí).

Rozdíl je ovšem v tom, že pingpongová diplomacie měla podporu americké vlády, zatímco Rodmanovy aktivity a hlavně jeho proslovy Bílý dům odsuzuje.

"Dennis Rodman překročil čáru tím, že připouští vinu Kennetha Baea," řekl bývalý americký velvyslanec při OSN Bill Richardson, který sám Severní Koreu několikrát navštívil.

Američtí basketbalisté přiletěli do Pchjongjangu jen několik dní po šokující popravě Kim Čong-unova strýce Čang Song-Tcheka, který byl obviněn, že připravuje státní převrat.

Také jeho manželka a Kimova teta je podle posledních zpráv mrtvá. Buď zemřela na infarkt, nebo spáchala sebevraždu.

Po předchozí návštěvě se Rodman chlubil, jak si v KLDR užíval a jak skvělé párty Kim Čong-un pořádá. Večírky, kterých se účastnil, označil za "sedmihvězdičkovou párty."

Pil koktejly, jezdil na vodních lyžích a skvěle se na soukromém ostrově Kim Čong-una bavil.

Kimovu 60 metrů dlouhou jachtu popsal jako "něco mezi trajektem a výletní lodí společnosti Walta Disneyho".

Přitom velká část obyvatel KLDR trpí podvýživou a vláda vyzývá svět, aby posílal humanitární pomoc.

Sportovní celebrity rád povolával na oslavy i Kimův otec Kim Čong-il, který zemřel na konci roku 2011. Milovník krasobruslení pozval do Pchjongjangu deset měsíců před svou smrtí světovou elitu, mezi níž nechyběl ani český krasobruslař Tomáš Verner.

 

Právě se děje

Další zprávy