Barrosovo puzzle: Vydělali Češi, zděšení jsou Britové

Johanna Grohová
27. 11. 2009 18:16
Jak to bylo se skládáním nové Evropské komise? Rozhodovaly noční telefonáty.
Foto: Reuters

Brusel (Od naší spolupracovnice) - Předseda Evropské komise José Manuel Barroso poskládal poměrně nečekané puzzle, z kterého nemusí být Češi zklamaní. Nová komise ale nese znaky úspěšného nátlaku velkých členských zemí především Francie.

Až do poslední chvíle, v podstatě až do pátečního dopoledne, nebylo rozdělení jednotlivých portfolií komisařů zpečetěno. Češi jako jediní z mála už o den dříve správně tušili, že dostanou to, co si pragmaticky vybrali: rozšíření Evropské unie. K tomu ještě závdavkem dostali Evropskou politiku sousedství, která sedí na polštáři 12 miliard eur.

Češi tak budou mít v rukou větší pravomoci než za časů Vladimíra Špidly, který měl na starosti sociální oblast.

Katastrofa pro Brity: Francie rozhoduje o City

Za největší vítěze jsou považování Francouzi, kterým se podařilo získat oblast vnitřního trhu včetně finančních služeb. Mezi poraženými mnozí vidí Brity i přesto, že se baronka Catherine Ashotonová stala první místopředsedkyní komise.

Francie coby odpůrce přílišného liberalismu bude nyní mít přímý vliv na tvorbu budoucí regulace v oblasti finančnictví, které se nepochybně velmi dotkne nezávislosti londýnské City. "Pro Británii je to v podstatě katastrofa. Mnozí si to mohou vyložit tak, že budoucnost City mají v rukou Francouzi," poznamenal zpravodaj britského deníku The Times David Charter.

Finální souboj o podobu nové komise se proto v posledních čtyřiadvaceti hodinách odehrál na lince Brusel-Paříž-Londýn.

Barroso původně podle diplomatických zdrojů nechtěl Francouzům regulaci finančních trhů přenechat. To si ale nechtěl nechat líbit francouzský prezident Nicolas Sakozy. Ve čtvrtek večer zavolal Barrosovi do Bruselu a tvrdě zatlačil. Podle zákulisních informací dokonce pohrozil, že nakonec pošle do komise namísto nevýrazného Michela Barniera respektovanou ministryni financí Christine Lagardovou.

Rumunsko: kozel zahradníkem?

Nakonec nerozhodl předseda komise, ale údajně dohoda mezi Sarkozym a britským premiérem Gordonem Brownem.

Během nočního telefonického hovoru se Sarkozy a Brown dohodli,že Francie dostane pod sebe finanční služby, ale Brit bude šéfovat příslušnému generálnímu ředitelství. Jeden z poradců Barniera má být také zástupce Británie.

Sarkozy je označován za jednoho z vítězů při sestavování Barrosovy nové komise
Sarkozy je označován za jednoho z vítězů při sestavování Barrosovy nové komise | Foto: Reuters

Nová komise jistě pozdvihne hned několik obočí. Jako paradox se jeví přidělení stále štědře dotovaného zemědělství komisaři z Rumunska.

Právě Rumunsku bruselští úředníci v minulých letech zmrazili příliv přímých dotací pro farmáře kvůli špatně zajištěnému systému přerozdělování.

Belgie si také může mnout ruce. Vedle prezidenta Evropské unie pro Hermana van Rompuye získali pro Karla de Guchta i portfolio se silnými pravomocemi: obchod. Polepšil si i uznávaný Fin Olli Rehn, který postoupil na úroveň ekonomicky a měnových záležitostí.

Grilování bude skutečné

Nyní budoucí komisaře čeká lednové grilování v Evropském parlamentu, jehož souhlas se složením komise je nutný. Očekává se, že europoslanci si budou chtít vynutit změny. Mezi „ohrožené" se řadí ti s komunistickou minulostí, kterou má i český komisař Štefan Füle.

Barroso se ovšem za svůj tým postavil: "Každého jsme se ptal na to, zda jejich ekonomická, politická či jiná minulost může být hrozbou pro základní principy, na kterých Unie stojí. Poté, co jsme si se všemi o tomto promluvil, jsme přesvědčen, že vyhovují podmínkám. Nemám pochyb, že tato komise bude parlamentem přijata."

 

Právě se děje

Další zprávy