Barrosovo puzzle: Vydělali Češi, zděšení jsou Britové

Johanna Grohová
27. 11. 2009 18:16
Jak to bylo se skládáním nové Evropské komise? Rozhodovaly noční telefonáty.
Foto: Reuters

Brusel (Od naší spolupracovnice) - Předseda Evropské komise José Manuel Barroso poskládal poměrně nečekané puzzle, z kterého nemusí být Češi zklamaní. Nová komise ale nese znaky úspěšného nátlaku velkých členských zemí především Francie.

Až do poslední chvíle, v podstatě až do pátečního dopoledne, nebylo rozdělení jednotlivých portfolií komisařů zpečetěno. Češi jako jediní z mála už o den dříve správně tušili, že dostanou to, co si pragmaticky vybrali: rozšíření Evropské unie. K tomu ještě závdavkem dostali Evropskou politiku sousedství, která sedí na polštáři 12 miliard eur.

Češi tak budou mít v rukou větší pravomoci než za časů Vladimíra Špidly, který měl na starosti sociální oblast.

Katastrofa pro Brity: Francie rozhoduje o City

Za největší vítěze jsou považování Francouzi, kterým se podařilo získat oblast vnitřního trhu včetně finančních služeb. Mezi poraženými mnozí vidí Brity i přesto, že se baronka Catherine Ashotonová stala první místopředsedkyní komise.

Francie coby odpůrce přílišného liberalismu bude nyní mít přímý vliv na tvorbu budoucí regulace v oblasti finančnictví, které se nepochybně velmi dotkne nezávislosti londýnské City. "Pro Británii je to v podstatě katastrofa. Mnozí si to mohou vyložit tak, že budoucnost City mají v rukou Francouzi," poznamenal zpravodaj britského deníku The Times David Charter.

Finální souboj o podobu nové komise se proto v posledních čtyřiadvaceti hodinách odehrál na lince Brusel-Paříž-Londýn.

Barroso původně podle diplomatických zdrojů nechtěl Francouzům regulaci finančních trhů přenechat. To si ale nechtěl nechat líbit francouzský prezident Nicolas Sakozy. Ve čtvrtek večer zavolal Barrosovi do Bruselu a tvrdě zatlačil. Podle zákulisních informací dokonce pohrozil, že nakonec pošle do komise namísto nevýrazného Michela Barniera respektovanou ministryni financí Christine Lagardovou.

Rumunsko: kozel zahradníkem?

Nakonec nerozhodl předseda komise, ale údajně dohoda mezi Sarkozym a britským premiérem Gordonem Brownem.

Během nočního telefonického hovoru se Sarkozy a Brown dohodli,že Francie dostane pod sebe finanční služby, ale Brit bude šéfovat příslušnému generálnímu ředitelství. Jeden z poradců Barniera má být také zástupce Británie.

Sarkozy je označován za jednoho z vítězů při sestavování Barrosovy nové komise
Sarkozy je označován za jednoho z vítězů při sestavování Barrosovy nové komise | Foto: Reuters

Nová komise jistě pozdvihne hned několik obočí. Jako paradox se jeví přidělení stále štědře dotovaného zemědělství komisaři z Rumunska.

Právě Rumunsku bruselští úředníci v minulých letech zmrazili příliv přímých dotací pro farmáře kvůli špatně zajištěnému systému přerozdělování.

Belgie si také může mnout ruce. Vedle prezidenta Evropské unie pro Hermana van Rompuye získali pro Karla de Guchta i portfolio se silnými pravomocemi: obchod. Polepšil si i uznávaný Fin Olli Rehn, který postoupil na úroveň ekonomicky a měnových záležitostí.

Grilování bude skutečné

Nyní budoucí komisaře čeká lednové grilování v Evropském parlamentu, jehož souhlas se složením komise je nutný. Očekává se, že europoslanci si budou chtít vynutit změny. Mezi „ohrožené" se řadí ti s komunistickou minulostí, kterou má i český komisař Štefan Füle.

Barroso se ovšem za svůj tým postavil: "Každého jsme se ptal na to, zda jejich ekonomická, politická či jiná minulost může být hrozbou pro základní principy, na kterých Unie stojí. Poté, co jsme si se všemi o tomto promluvil, jsme přesvědčen, že vyhovují podmínkám. Nemám pochyb, že tato komise bude parlamentem přijata."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy