Vyjednávači se shodli na velké části dohody o brexitu. V otázce hranic s Irskem zatím nepokročili

ČTK ČTK
19. 3. 2018 13:55
Vyjednávači Evropské unie a Velké Británie v posledních dnech našli shodu v řadě otázek ohledně brexitu. Režim na hranici mezi Irskem a Severním Irskem ale zůstává nejasný.
David Davis a Michel Barnier.
David Davis a Michel Barnier. | Foto: Reuters

Brusel - Vyjednávací týmy Evropské unie a Británie se v intenzivních jednáních během minulých dní a noci shodly na velké části dohody o vystoupení Británie z EU. Novinářům to na pondělní společné tiskové konferenci s britským vyjednavačem Davidem Davisem řekl šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier.

Některé oblasti, například otázka režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem, ale zatím dojednány nebyly.

Naopak finální shodu se podle Barniera podařilo nalézt ohledně textu těch částí dohody, které se týkají finančního vyrovnání britských závazků, práv občanů EU v Británii po brexitu, ale také podoby přechodného období, o které Londýn požádal.

V pondělí byl zveřejněn upravený návrh právního textu dohody o britském odchodu z EU na konci března příštího roku. Je to po posledních jednáních upravený text návrhu, se kterým komise přišla 28. února. Barevně jsou v něm vyznačeny oblasti, kde se obě strany shodují, i ty, na nichž je ještě třeba dál pracovat.

S výsledkem nynějších jednání Barnier v úterý seznámí ministry 27 zemí unie na jednání Rady pro všeobecné záležitosti (GAC), ve středu bude o věci jednat Evropská komise a v pátek 27 premiérů a prezidentů na unijním summitu.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Washington povolal v sobotu z farmy brankáře Vaněčka

Český hokejový brankář Vítek Vaněček byl v sobotu povolán z farmy v Hershey z nižší AHL do prvního týmu Washingtonu a vyměnil si místo s Rusem Iljou Samsonovem. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu hned v duelu v Bostonu, kde Capitals vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech, kryl na lavičce záda jedničce Bradenu Holtbymu.

Vaněček v této sezoně v AHL odchytal za Hershey osm zápasů s průměrem 2,65 obdržené branky a s úspěšností zákroků 89,4 procenta. Vicemistr světa ze šampionátu hráčů do 18 let z roku 2014 uzavřel 1. července jako chráněný volný hráč nový tříletý kontrakt s Washingtonem celkem na 2,15 milionu dolarů.

Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat. Na farmách Capitals působí pátý rok a stále čeká na premiéru v NHL. Washington si vybral Vaněčka v roce 2014 v druhém kole draftu na 39. místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy