Vyjednávači se shodli na velké části dohody o brexitu. V otázce hranic s Irskem zatím nepokročili

ČTK ČTK
19. 3. 2018 13:55
Vyjednávači Evropské unie a Velké Británie v posledních dnech našli shodu v řadě otázek ohledně brexitu. Režim na hranici mezi Irskem a Severním Irskem ale zůstává nejasný.
David Davis a Michel Barnier.
David Davis a Michel Barnier. | Foto: Reuters

Brusel - Vyjednávací týmy Evropské unie a Británie se v intenzivních jednáních během minulých dní a noci shodly na velké části dohody o vystoupení Británie z EU. Novinářům to na pondělní společné tiskové konferenci s britským vyjednavačem Davidem Davisem řekl šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier.

Některé oblasti, například otázka režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem, ale zatím dojednány nebyly.

Naopak finální shodu se podle Barniera podařilo nalézt ohledně textu těch částí dohody, které se týkají finančního vyrovnání britských závazků, práv občanů EU v Británii po brexitu, ale také podoby přechodného období, o které Londýn požádal.

V pondělí byl zveřejněn upravený návrh právního textu dohody o britském odchodu z EU na konci března příštího roku. Je to po posledních jednáních upravený text návrhu, se kterým komise přišla 28. února. Barevně jsou v něm vyznačeny oblasti, kde se obě strany shodují, i ty, na nichž je ještě třeba dál pracovat.

S výsledkem nynějších jednání Barnier v úterý seznámí ministry 27 zemí unie na jednání Rady pro všeobecné záležitosti (GAC), ve středu bude o věci jednat Evropská komise a v pátek 27 premiérů a prezidentů na unijním summitu.

 

Právě se děje

Další zprávy