Takto si brexit nepředstavujeme. Evropská unie odmítla návrh Londýna o právech občanů v Británii

ČTK ČTK
12. 7. 2017 13:51
Návrh Londýna na vypořádání se po brexitu Evropské unii nestačí. Řekl to vyjednávač EU pro brexit Michel Barnier. Podle něj je potřeba, aby se obě strany dohodly na třech prioritách první fáze vyjednávání. Evropské straně vadí britský návrh především v tom, jaká budou po brexitu práva občanů zemí EU v Británii. Podle návrhu Britů by neměli stejná práva jako obyvatelé britských ostrovů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Nedávný návrh Londýna, jak po brexitu zajistit práva občanů zemí EU v Británii, se v řadě ohledů liší od evropských představ. Ve středu to řekl hlavní vyjednávač EU pro brexit Michel Barnier.

Podle něj je nyní důležité posunout se ve všech třech klíčových otázkách úvodní fáze "rozchodových" rozhovorů. Ta začala minulý měsíc.

Základní prioritou v první fázi je pro unii právě ono zajištění, aby občané EU měli po brexitu v Británii stejná práva, jakým se těší nyní. To stávající britský návrh podle Barniera nesplňuje.

"Chceme, aby se občané EU v Británii těšili stejným právům jako Britové nyní žijící třeba ve Španělsku. Britský návrh takovou reciprocitu neumožňuje," řekl vyjednávač.

Podle Londýna by totiž občané EU v Británii byli subjekty britského práva, které předpokládá určitá omezení a zákony také mohou být v budoucnu změněny.

Proto EU chce mít jejich práva přímo jako součást dohody o britském vystoupení z unie.

"My chceme, aby nejvyšší garancí těchto práv byl Soudní dvůr EU," upozornil Barnier. To britská strana odmítá, ale podle unijního vyjednávače tak zpochybňuje úplné prosazení stávajících práv občanů EU.

Druhým významným bodem pro EU je, aby Británie vůbec uznala své finanční závazky vůči unii. Pak bude možné vyjednat, jak se konkrétně spočítá výše vyrovnání.

Třetím bodem je rychlý začátek jednání o budoucím uspořádání situace na hranicích mezi Irskem a Severním Irskem. I zde je podle Barniera nejprve potřeba politická dohoda obou stran, jak bude uspořádání v budoucnosti vypadat.

"Chci, aby bylo zcela jasné: tyto tři prioritní části první fáze jednání jsou nedělitelné. Tím myslím, že pokrok v jedné nebo dvou nebude dostatečný k tomu, abychom se mohli posunout k diskusím o budoucí podobě našich vztahů se Spojeným královstvím," upozornil vyjednávač EU.

Brexit začal. Rok po referendu. | Video: Ondřej Houska
 

Právě se děje

před 21 minutami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

před 1 hodinou

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy