Takto si brexit nepředstavujeme. Evropská unie odmítla návrh Londýna o právech občanů v Británii

ČTK ČTK
12. 7. 2017 13:51
Návrh Londýna na vypořádání se po brexitu Evropské unii nestačí. Řekl to vyjednávač EU pro brexit Michel Barnier. Podle něj je potřeba, aby se obě strany dohodly na třech prioritách první fáze vyjednávání. Evropské straně vadí britský návrh především v tom, jaká budou po brexitu práva občanů zemí EU v Británii. Podle návrhu Britů by neměli stejná práva jako obyvatelé britských ostrovů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Nedávný návrh Londýna, jak po brexitu zajistit práva občanů zemí EU v Británii, se v řadě ohledů liší od evropských představ. Ve středu to řekl hlavní vyjednávač EU pro brexit Michel Barnier.

Podle něj je nyní důležité posunout se ve všech třech klíčových otázkách úvodní fáze "rozchodových" rozhovorů. Ta začala minulý měsíc.

Základní prioritou v první fázi je pro unii právě ono zajištění, aby občané EU měli po brexitu v Británii stejná práva, jakým se těší nyní. To stávající britský návrh podle Barniera nesplňuje.

"Chceme, aby se občané EU v Británii těšili stejným právům jako Britové nyní žijící třeba ve Španělsku. Britský návrh takovou reciprocitu neumožňuje," řekl vyjednávač.

Podle Londýna by totiž občané EU v Británii byli subjekty britského práva, které předpokládá určitá omezení a zákony také mohou být v budoucnu změněny.

Proto EU chce mít jejich práva přímo jako součást dohody o britském vystoupení z unie.

"My chceme, aby nejvyšší garancí těchto práv byl Soudní dvůr EU," upozornil Barnier. To britská strana odmítá, ale podle unijního vyjednávače tak zpochybňuje úplné prosazení stávajících práv občanů EU.

Druhým významným bodem pro EU je, aby Británie vůbec uznala své finanční závazky vůči unii. Pak bude možné vyjednat, jak se konkrétně spočítá výše vyrovnání.

Třetím bodem je rychlý začátek jednání o budoucím uspořádání situace na hranicích mezi Irskem a Severním Irskem. I zde je podle Barniera nejprve potřeba politická dohoda obou stran, jak bude uspořádání v budoucnosti vypadat.

"Chci, aby bylo zcela jasné: tyto tři prioritní části první fáze jednání jsou nedělitelné. Tím myslím, že pokrok v jedné nebo dvou nebude dostatečný k tomu, abychom se mohli posunout k diskusím o budoucí podobě našich vztahů se Spojeným královstvím," upozornil vyjednávač EU.

Brexit začal. Rok po referendu. | Video: Ondřej Houska
 

Právě se děje

před 54 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy