Barmu ničí záplavy, prezident vyzval k evakuaci celého jihu

ČTK ČTK
6. 8. 2015 14:57
Záplavy vyvolaly minulý týden prudké monzunové deště, které připravily o život 81 lidí. V jižních zónách iravadské delty žije přes šest milionů lidí.
Záplavy v Barmě.
Záplavy v Barmě. | Foto: Reuters

Rangún - Barmský prezident Thein Sein ve čtvrtek vyzval obyvatele jižních oblastí země, aby opustili své domovy v důsledku ničivých záplav, které se ze severu země přesouvají do hustě osídlené delty řeky Iravadi na jihu Barmy.

Po záplavách na severu a západě země, které postihly čtvrt milionu lidí, se hladina řeky rychle zvyšuje a ohrožuje i větší města.

Foto: Reuters

Záplavy vyvolaly minulý týden prudké monzunové deště, které připravily o život 81 lidí. Thein Sein ve čtvrtek v televizním vysílání prohlásil, že na jihu země je třeba zahájit evakuaci, protože "rozbouřené živly nelze zastavit".

V jižních zónách iravadské delty žije přes šest milionů lidí, což je zhruba 12 procent barmské populace. Největšímu tamnímu městu Rangúnu se velká voda zatím vyhnula.

Foto: Reuters

Záplavy ovlivňují i politiku

Povodeň má těžký dopad na barmské zemědělství, zejména na rýžová pole. Jen v deltě Iravadi je už podle barmského ministerstva zemědělství zaplaveno přes 400 čtverečních kilometrů polí, celkem v celé zemi je to víc než desetinásobek. Barmská vláda požádala o mezinárodní pomoc.

Záplavy mají dopad i na barmskou politiku. Vůdkyně opozice Do Aun Schan Su Ťij ve čtvrtek varovala, že vedení země může zneužít nynější problémy k odvolání parlamentních voleb plánovaných na listopad. Politické strany mají čas do konce tohoto týdne, aby zaregistrovaly své kandidáty. Su Ťij už dříve uvedla, že její opoziční Národní liga pro demokracii (NLD) se hlasování zúčastní.

Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok, varoval ale před rozdíly v jednotlivých zemích

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta, zatímco dosud čekal růst o půl procentního bodu nižší. Uvedl to v úterý v aktualizaci svého jarního výhledu. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích. Výhled na letošní rok měnový fond ponechal beze změn a nadále počítá s šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy