Barmu ničí záplavy, prezident vyzval k evakuaci celého jihu

ČTK ČTK
6. 8. 2015 14:57
Záplavy vyvolaly minulý týden prudké monzunové deště, které připravily o život 81 lidí. V jižních zónách iravadské delty žije přes šest milionů lidí.
Záplavy v Barmě.
Záplavy v Barmě. | Foto: Reuters

Rangún - Barmský prezident Thein Sein ve čtvrtek vyzval obyvatele jižních oblastí země, aby opustili své domovy v důsledku ničivých záplav, které se ze severu země přesouvají do hustě osídlené delty řeky Iravadi na jihu Barmy.

Po záplavách na severu a západě země, které postihly čtvrt milionu lidí, se hladina řeky rychle zvyšuje a ohrožuje i větší města.

Foto: Reuters

Záplavy vyvolaly minulý týden prudké monzunové deště, které připravily o život 81 lidí. Thein Sein ve čtvrtek v televizním vysílání prohlásil, že na jihu země je třeba zahájit evakuaci, protože "rozbouřené živly nelze zastavit".

V jižních zónách iravadské delty žije přes šest milionů lidí, což je zhruba 12 procent barmské populace. Největšímu tamnímu městu Rangúnu se velká voda zatím vyhnula.

Foto: Reuters

Záplavy ovlivňují i politiku

Povodeň má těžký dopad na barmské zemědělství, zejména na rýžová pole. Jen v deltě Iravadi je už podle barmského ministerstva zemědělství zaplaveno přes 400 čtverečních kilometrů polí, celkem v celé zemi je to víc než desetinásobek. Barmská vláda požádala o mezinárodní pomoc.

Záplavy mají dopad i na barmskou politiku. Vůdkyně opozice Do Aun Schan Su Ťij ve čtvrtek varovala, že vedení země může zneužít nynější problémy k odvolání parlamentních voleb plánovaných na listopad. Politické strany mají čas do konce tohoto týdne, aby zaregistrovaly své kandidáty. Su Ťij už dříve uvedla, že její opoziční Národní liga pro demokracii (NLD) se hlasování zúčastní.

Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 15 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy