reklama
 
 

Barmu ničí záplavy, prezident vyzval k evakuaci celého jihu

6. 8. 2015 14:57
Záplavy vyvolaly minulý týden prudké monzunové deště, které připravily o život 81 lidí. V jižních zónách iravadské delty žije přes šest milionů lidí.

Rangún - Barmský prezident Thein Sein ve čtvrtek vyzval obyvatele jižních oblastí země, aby opustili své domovy v důsledku ničivých záplav, které se ze severu země přesouvají do hustě osídlené delty řeky Iravadi na jihu Barmy.

Po záplavách na severu a západě země, které postihly čtvrt milionu lidí, se hladina řeky rychle zvyšuje a ohrožuje i větší města.

Záplavy vyvolaly minulý týden prudké monzunové deště, které připravily o život 81 lidí. Thein Sein ve čtvrtek v televizním vysílání prohlásil, že na jihu země je třeba zahájit evakuaci, protože "rozbouřené živly nelze zastavit".

V jižních zónách iravadské delty žije přes šest milionů lidí, což je zhruba 12 procent barmské populace. Největšímu tamnímu městu Rangúnu se velká voda zatím vyhnula.

Záplavy ovlivňují i politiku

Povodeň má těžký dopad na barmské zemědělství, zejména na rýžová pole. Jen v deltě Iravadi je už podle barmského ministerstva zemědělství zaplaveno přes 400 čtverečních kilometrů polí, celkem v celé zemi je to víc než desetinásobek. Barmská vláda požádala o mezinárodní pomoc.

Záplavy mají dopad i na barmskou politiku. Vůdkyně opozice Do Aun Schan Su Ťij ve čtvrtek varovala, že vedení země může zneužít nynější problémy k odvolání parlamentních voleb plánovaných na listopad. Politické strany mají čas do konce tohoto týdne, aby zaregistrovaly své kandidáty. Su Ťij už dříve uvedla, že její opoziční Národní liga pro demokracii (NLD) se hlasování zúčastní.

autor: ČTK | 6. 8. 2015 14:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama