Barmská junta prý letos po volbách propustí Su Ťij

Roman Gazdík
25. 1. 2010 13:53
Na podzim se v zemi budou konat první volby po dvaceti letech, svobodné však zřejmě nebudou
Foto: Reuters

Rangún - Barmská junta má údajně v úmyslu v listopadu propustit nejznámější barmskou disidentku a opoziční symbol Aun Schan Su Ťij, která strávila v domácím vězení patnáct z posledních jedenadvaceti let.

V únoru bude po deseti letech propuštěn také dvaaosmdesátiletý místopředseda její Národní ligy pro demokracii (NLD) Tin Oo.

Na setkání s obchodníky a místními úředníky to měl 21. ledna prohlásit barmský ministr vnitra Maung Oo. Teprve nyní se informace, kterou přinesla agentura Reuters, dostala z Barmy ven.

Su Ťij měla na svobodu vyjít už loni, junta jí však nakonec trest prodloužila. Stalo se to kvůli nepovolené návštěvě Američana Johna Yettawa v listopadu 2008 u ní doma.

Šéf barmské junty Than Shwe
Šéf barmské junty Than Shwe | Foto: Reuters

Podle kritiků barmského vojenského režimu to však byla jen záminka k tomu, aby populární disidentka nemohla vést kampaň před prvními volbami v Barmě po dvaceti letech. Ty se mají konat ještě letos. Poslední volby roku 1990 přesvědčivě vyhrála právě NLD, junta se však odmítla moci vzdát.

Svobodné a spravedlivé?

Nepotvrzené zprávy hovoří o tom, že se mají volby v Barmě konat 10. října a podle Maunga Oo budou "svobodné a spravedlivé".

"Nejsme vláda, která šílí po moci," prohlásil ministr na setkání v Kjakpadaungu. "Volby se budou konat bez odkladu v roce 2010. Slibuji, že budou svobodné a spravedlivé, nedojde k žádným podvodům."

V současné době však zůstává v barmských věznicích více než 2100 politických vězňů, sto z nich je na tom zdravotně velmi špatně. O tom, že budou volby v Barmě řádné, kritici režimu pochybují.

"Stoprocentně nebudou férové. Nebudou tu pozorovatelé, a i kdyby junta vydala všechna volební pravidla, tak to udělá těsně před volbami, takže se na ně nikdo nebude moci připravit a opozice nebude mít možnost vést řádnou kampaň," říká koordinátorka barmských projektů organizace Člověk v tísni Marie Zahradníková.

Propuštěna, ale jak?

Vláda nyní vytváří vlastní strany z ženských a mládežnických institucí, volební regule neexistují a NLD se zatím nerozhodla, zda se voleb vůbec zúčastnit. Spekuluje se, že dilema opozice by mohl vyřešit po svém propuštění právě Tin Oo.

Další důležitou otázkou, na kterou nyní neexistuje odpověď, jsou podmínky, za kterých se na svobodu podívá sama Su Ťij.

"Mohli by jí zakázat veřejně vystupovat, pohybovat se po zemi. Co ale přesně plánují, je těžké předpovědět," říká Zahradníková.

 

 

Právě se děje

Další zprávy