Barma pustila po roce z vězení vojáky, kteří zavraždili několik Rohingů

ČTK ČTK
27. 5. 2019 15:18
Barmské úřady předčasně propustily z vězení sedm barmských vojáků, kteří byli v loňském roce odsouzeni k šesti až deseti letům vězení za masakr Rohingů ve vesnici Indin. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters, podle níž příslušníci barmské armády strávili ve věznici necelý rok. Z převážně buddhistické Barmy kvůli armádním represím uprchlo od září 2017 do sousedního Bangladéše na 700 tisíc muslimských Rohingů.
10 Rohingů před popravou. Barma
10 Rohingů před popravou. Barma | Foto: Reuters

Vojáci, kteří byli k trestům odnětí svobody odsouzeni loni v dubnu, z vězení vyšli loni v listopadu. Agentuře Reuters to řekli dva jejich spoluvězni. Informaci, podle níž odsouzení členové armády strávili v káznici jen pár měsíců, potvrdili agentuře Reuters také hlavní dozorce věznice ve městě Sistwei v Arakanském státě Win Nain a vysoký představitel vězeňské služby v metropoli Neipyijto.

Barmská armáda loni sice nakonec přiznala, že vojáci vesničany zavraždili, podle agentur ale nepřipustila, že události ve vesnici Indin byly součástí mnohem širšího plánu etnické čistky, jak počínání armády v Arakanském státě na východě Barmy nazývá OSN.

Masakr zdokumentovali dva barmští novináři agentury Reuters Ťjo Sou U a Wa Lone, kteří byli rovněž v loňském roce odsouzeni k trestu vězení. Za porušení státního tajemství dostali sedm let, letos byli propuštěni v rámci prezidentské amnestie.

Zvláštní zpráva agentury Reuters byla přelomová v tom, že o násilí na Rohinzích poprvé promluvili jeho pachatelé. Reportérům agentury se podařilo získat fotografii deseti spoutaných mužů, jak jsou před masakrem na kolenou. Další fotografie zachycují jejich těla zalitá krví v jámě; jedno z nich je bez hlavy. Dva z nich ubili vesničané a osm zastřelily ozbrojené složky, řekli reportérům dva vesničané, kteří hromadný hrob hloubili.

Převážně buddhistická Barma Rohingy neuznává jako etnikum. Považuje je za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva. Tažení armády v Arakanském státě spustil srpnový útok rohingských povstalců na stanoviště policie. Žádní jiní členové armády kromě zmíněných sedmi vojáků nebyli za násilnosti předvedeni před soud.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy