Barma propustí excentrika, který přeplaval k Su Ťij

Zahraničí Zahraničí
15. 8. 2009 16:33
Přímo v Barmě to vyjednal americký senátor Jim Webb

Rangún - Barmská junta se rozhodla udělit milost excentrickému mormonovi Johnu Yettawovi, který byl tento týden odsouzen na sedm let kvůli tomu, že navštívil v jejím domácím vězení barmskou opoziční vůdkyni Aun Schan Su Ťij.

Samotné Su Ťij dal soud kvůli údajnému porušení podmínek domácího vězení tříletý trest, který junta ihned snížila na osmnáct měsíců. Může si je odpykat doma.

Yettawovo propuštění v sobotu přímo v Barmě vyjednal americký senátor Jim Webb, který se setkal s šéfem junty, generálem Than Shwem. Američan Yettaw, který disidentku podle svých slov navštívil kvůli vnuknutí, že jí hrozí smrtelné nebezpečí, bude propuštěn už v neděli.

Společně s Webbem odletíé ve vojenském letadle do thajského Bangkoku.

"Jsem vděčný vládě Myanmaru, že vyšla vstříc těmto požadavkům," stojí v tiskovém prohlášení Webbovy kanceláře. "Doufám, že můžeme těchto gest využít a začít s procesem navázání dobré vůle a budování vzájemné důvěry."

Webb se rovněž sešel se samotnou Su Ťij, které bylo dovoleno pro tuto příležitost opustit domácí vězení. Schůzka trvala 40 minut.

Su Ťij strávila čtrnáct z dvaceti posledních let v domácím vězení. Podle expertů byl Yettawův čin pouze záminkou k tomu, jak ji udržet i nadále z očí veřejnosti. Příští rok se totiž v zemi mají konat dlouho očekávané volby.

"Myslím si, že rozsudek byl určitě spojen s volbami, junta si hledala záminku," řekla Aktuálně.cz vedoucí barmských projektů organizace Člověk v tísni Marie Peřinová. "Kdykoliv byla Su Ťij venku z vězení, chodily s ní stovky stoupenců a zdravily ji tisíce lidí."

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy