Barma propustí excentrika, který přeplaval k Su Ťij

Zahraničí Zahraničí
15. 8. 2009 16:33
Přímo v Barmě to vyjednal americký senátor Jim Webb

Rangún - Barmská junta se rozhodla udělit milost excentrickému mormonovi Johnu Yettawovi, který byl tento týden odsouzen na sedm let kvůli tomu, že navštívil v jejím domácím vězení barmskou opoziční vůdkyni Aun Schan Su Ťij.

Samotné Su Ťij dal soud kvůli údajnému porušení podmínek domácího vězení tříletý trest, který junta ihned snížila na osmnáct měsíců. Může si je odpykat doma.

Yettawovo propuštění v sobotu přímo v Barmě vyjednal americký senátor Jim Webb, který se setkal s šéfem junty, generálem Than Shwem. Američan Yettaw, který disidentku podle svých slov navštívil kvůli vnuknutí, že jí hrozí smrtelné nebezpečí, bude propuštěn už v neděli.

Společně s Webbem odletíé ve vojenském letadle do thajského Bangkoku.

"Jsem vděčný vládě Myanmaru, že vyšla vstříc těmto požadavkům," stojí v tiskovém prohlášení Webbovy kanceláře. "Doufám, že můžeme těchto gest využít a začít s procesem navázání dobré vůle a budování vzájemné důvěry."

Webb se rovněž sešel se samotnou Su Ťij, které bylo dovoleno pro tuto příležitost opustit domácí vězení. Schůzka trvala 40 minut.

Su Ťij strávila čtrnáct z dvaceti posledních let v domácím vězení. Podle expertů byl Yettawův čin pouze záminkou k tomu, jak ji udržet i nadále z očí veřejnosti. Příští rok se totiž v zemi mají konat dlouho očekávané volby.

"Myslím si, že rozsudek byl určitě spojen s volbami, junta si hledala záminku," řekla Aktuálně.cz vedoucí barmských projektů organizace Člověk v tísni Marie Peřinová. "Kdykoliv byla Su Ťij venku z vězení, chodily s ní stovky stoupenců a zdravily ji tisíce lidí."

 

Právě se děje

před 55 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy