Barmský letoun se 120 lidmi na palubě zmizel z radarů. Trosky byly nalezeny v moři

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2017 18:30
Barmská armáda ztratila vojenské letadlo se 120 lidmi na palubě, které zmizelo z radarů. Stroj mířil z jihu země do největšího města Rangúnu. Agentura AFP uvedla, že při pátrací a záchranné akci byly jeho trosky později nalezeny v Andamanském moři na jihu Asie. Odvolávala se při tom na mluvčího vojenského letectva. Další tiskové agentury ale o nalezení trosek letadla dosud neinformovaly. Vrchní velitel barmské armády agentuře AFP také řekl, že na palubě bylo 106 vojáků a jejich rodinných příslušníků a dále 14 členů posádky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Rangún - Barmské vojenské letadlo s více než stovkou lidí na palubě ve středu z neznámých důvodů zmizelo z radarů. 

Trosky letounu byly později nalezeny v Andamanském moři na jihu Asie. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na mluvčího vojenského letectva.

Vrchní velitel barmské armády agentuře AFP upřesnil, že na palubě bylo 106 vojáků a jejich rodinných příslušníků a dále 14 členů posádky.

Stroj mířil z jižního přístavu Myeik do největšího města Rangúnu.

"Komunikační spojení bylo přerušeno náhle kolem 13:35 místního času (09:05 SELČ)," sdělil v prohlášení vrchní velitel barmské armády.

Byly povolány lodě a letadla, aby po pohřešovaném stroji pátraly. 

Většina cestujících byli příbuzní vojáků. "Takovéto lety jsou organizovány dvakrát do měsíce pro rodiny členů armády," vysvětlil letištní zdroj.

Podle agentury DPA šlo o letoun Shaanxi Y-8 čínské výroby. "Domníváme se, že se jednalo o technickou poruchu. Počasí v oblasti bylo dobré," řekl agentuře AFP zmíněný zdroj.

"Pátrací a záchranná akce, do níž je zapojeno šest vojenských plavidel a tři letadla, je v plném proudu," uvedl dále vrchní velitel barmské armády. Na trosky letadla narazilo jedno z vojenských plavidel. Byly nalezeny 218 kilometrů od města Dawei ležícím na jihovýchodě Barmy.

Pád vojenského vrtulníku v červnu 2016 si v Barmě vyžádal tři oběti, na vině byly špatné meteorologické podmínky. Předchozí velké letecké neštěstí se odehrálo v srpnu 1997, kdy zahynulo 39 lidí při havárii letadla společnosti Myanmar Airways.

 

Právě se děje

před 45 minutami

MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok, varoval ale před rozdíly v jednotlivých zemích

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta, zatímco dosud čekal růst o půl procentního bodu nižší. Uvedl to v úterý v aktualizaci svého jarního výhledu. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích. Výhled na letošní rok měnový fond ponechal beze změn a nadále počítá s šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy