Barma na rozcestí: další delegace vyjednává s juntou

Naďa Straková
4. 11. 2009 9:55
Američtí diplomaté jednají s barmským premiérem i disidentkou Aung Schan Su Ťij
Aun Schan Su Ťij s americkým vyjednavačem Kurtem Campbellem
Aun Schan Su Ťij s americkým vyjednavačem Kurtem Campbellem | Foto: Reuters

Rangún/Naypidaw - Barma v poslední době zažívá nebývale časté návštěvy západních politiků. Do této izolované jihovýchodní země dorazila tento týden další delegace diplomatů.

Účelem dvoudenní návštěvy náměstka americké ministryně zahraničí Kurta Campbella a jeho rezortního kolegy Scota Marciela bylo setkání s barmským premiérem Thein Seinem a také disidentkou Aun Schan Su Ťij.

Jednání na takto vysoké úrovni se naposledy konalo v roce 1995, kdy Barmu, oficiálně Myanmar, navštívila tehdejší ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

O tom, že se v Barmě něco děje, svědčí i podle katarské televizní stanice Al Džazíra výskyt zadržované Aun Schan Su Ťij na veřejném místě. Místní média nositelku Nobelovy ceny míru spatřila po boku diplomata Campbella v luxusním hotelu v bývalém hlavním městě Rangúnu.

Al Džazíra uvedla, že junta Aun Schan Su Ťij "nečekaně udělila povolení opustit svůj dům", ve kterém nuceně strávila posledních 14 let.

Americká delegace se také setkala se zástupci z Ministerstva informací a členy volební komise, která připravuje na příští rok klíčové volby.

O výsledcích setkání nejsou zatím známy žádné podrobnosti.

Možnost dialogu a zrušení sankcí

Po nástupu Baracka Obamy do prezidentského úřadu nastal vůči tomuto autoritativnímu režimu v zahraniční politice velký obrat. Obamovou strategií je snaha o zahájení dialogu s juntou, zatímco administrativa George Bushe vůči barmským generálům tvrdošíjně prosazovala politiku izolace.

Opoziční aktivistka Do Aun Schan Su Ťij nositelka Nobelovy ceny za mír patří mezi nejvýraznější odpůrce vojenské vlády.
Opoziční aktivistka Do Aun Schan Su Ťij nositelka Nobelovy ceny za mír patří mezi nejvýraznější odpůrce vojenské vlády. | Foto: Reuters

"Máme v plánu s barmskou vládou zahájit dialog," potvrdil novou politiku vůči Barmě  před časem Campbell. ""Jsme připraveni s nimi zasednout k jednomu stolu, ale v zemi se zatím nic nezměnilo." Zatím však podle analytiků není jasné, zda cesta dialogu bude mít kýžený dopad.

Na pořadu dne je také otázka sankcí. Vhodnost jejich zrušení projednávala také mezinárodní delegace diplomatů z Austrálie, Spojených států a Velké Británie, která do Barmy dorazila na začátku října.

"Uskutečnit zrušení či uvolnění sankcí hned na začátku tohoto dialogu bez významného posunu v oblastech, které nám leží na srdci, by bylo chybou a vyslalo by to špatný signál," míní Kurt Campbell.

Podle Campbella Washington zrušení sankcí podmiňuje propuštěním asi 2 tisíc politických vězňů, včetně Aun Schan Su Ťij, zahájení demokratických reforem a zrušení vojenské spolupráce se Severní Koreou.

Otázku propuštění Aun Schan Su Ťij podle katarské televizní stanice Al Džazíra vznese i americký prezident Barack Obama, který se v polovině listopadu zúčastní jednání v Singapuru.

Ashin Sopaka
Ashin Sopaka | Foto: Pavel Vondra
Barma a sankce
Buďte na juntu tvrdší, nabádá barmská opozice OSN

Su Ťij vyjednává o zrušení sankcí vůči barmské juntě

Letos v srpnu barmský soud prodloužil Aun Schan Su ŤIj domácí vězení o dalších osmnáct měsíců.

Premiér Thein Sein na setkání asijských lídrů v Thajsku minulý měsíc uvedl, že role Aun Schan Su Ťij v očích jeho vlády spočívá ve "zprostředkování usmíření vpředvečer voleb", které se mají konat příští rok. Neřekl však, jakým způsobem by usmíření tato dlouhodobě zadržovaná disidentka mohla dosáhnout.

 

 

Právě se děje

Další zprávy