Barma chce demokracii, ale potřebuje mezinárodní podporu

ČTK ČTK
15. 4. 2014 22:40
K pomoci pro svou zemi vyzvala mezinárodní společenství barmská disidentka a nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij v Paříži.
Aun Schan Su Ťij.
Aun Schan Su Ťij. | Foto: Ondřej Besperát / Forum 2000

Paříž - Barma prochází těžkým obdobím a potřebuje mezinárodní podporu svého přechodu k demokracii. Řekla to v úterý barmská disidentka Su Ťij po jednání s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem v Paříži.

"Dodatky k ústavě, etnická napětí a role armády v politickém životě Barmy jsou výzvy, které jsou pro nás mimořádně důležité," řekla ve francouzské metropoli novinářům nositelka Nobelovy ceny za mír.

S výzvou o pomoc mezinárodního společenství přišla v době, kdy jihozápad Barmy zažívá krvavé střety mezi buddhisty a muslimy. Střety si od roku 2012 vyžádaly nejméně 250 mrtvých.

Hollande ujistil, že Francii velmi záleží na tom, aby zahájený demokratický proces v Barmě dosáhl svého cíle, kterým jsou svobodné volby v listopadu 2015. Paříž také podle něj podporuje rychlé reformy v této asijské zemi a změny barmské ústavy, které umožní obyvatelům vyjadřovat svobodně své postoje.

Su Ťij se stala symbolem barmské opozice, když v roce 1988 spoluzaložila Národní ligu pro demokracii (NLD), s níž poté dlouhá léta usilovala o demokratizaci země a konec režimu vojenské junty. Kvůli svému angažmá byla po více než 15 z následujících 22 let zbavena svobody. Propuštěna z domácího vězení byla až v roce 2010 po zahájení demokratizace barmského systému. Nobelovu cenu za mír získala v roce 1991.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy