Bariéry padají. "Černo-bílých" manželství v USA přibývá

Každý desátý Afroameričan si vezme bělocha
Nejslavnější černo-bílý pár: americký zpěvák Seal a neměcká modelka Heidy Klum.
Nejslavnější černo-bílý pár: americký zpěvák Seal a neměcká modelka Heidy Klum. | Foto: Reuters

Washington- Dříve nepropustná rasová bariéra mezi černými a bílými obyvateli USA se začíná, i když pomalu, drobit.

Jasným důkazem toho je rostoucí počet sňatků mezi bělochy a černochy, které byly ještě před sto lety tabu a před třiceti lety raritou. A jak říkají američtí sociologové, právě svatba je "konečným stupněm integrace".

Ještě v roce 1980 si pouhá tři procenta Afroameričanů vzala bělocha či bělošku. V roce 2008 to už bylo bezmála jedenáct procent, tedy víc než každý desátý sňatek v afroamerické komunitě.

Čísla ale ukazují, že jsou to černí muži, kteří si berou bílé ženy. Opačný model - tedy sňatky bělochů s Afroameričankami - se v americké společnosti vůbec neujal.

Citované údaje přineslo poslední vydání amerického Journal of Marriage and Family.

"Společenská vzdálenost mezi oběma skupinami se evidentně zmenšuje. Rasová hranice je čím dál rozmazanější, ale přesto zůstává," komentoval statistické údaje pro list USA Today jeden z autorů studie - profesor sociologie z Univerzity státu Ohio Zhenchao Qian.

Upozorňuje i na skutečnost, že pravděpodobnost sňatku s bílým Američanem roste u černochů s dosaženým vzděláním. "To samozřejmě souvisí s častějším kontaktem ve škole, v zaměstnání nebo ve čtvrti, kde žijí," vysvětluje Qian.

Post-rasová společnost je daleko

On ani další sociologové ale nad na první pohled pozitivní zprávou z amerických domácností nejásají. Ačkoli se totiž postavení afroamerické menšíny v Americe zlepšuje, je stále nejizolovanější ze všech minorit. A sňatky to opět dokazují.

Hispánci si v roce 2008 vzali bělocha v osmadvaceti procentech případů, u Američanů s asijským původem to bylo dokonce 34 procent sňatků.

"To ukazuje propast mezi černými Američany a všemi ostatními," varuje Roderick Harrison, demograf z Howardovy univerzity ve Washingtonu.

Mezi chudými v USA převažují černoši. Podívejte se, jak žijí

U amerických Asiatů počet svateb s bílými krajany za posledních třicet let mírně poklesl, což si vědci vysvětlují tím, že migrace z Asie sílí a je tak jednodušší najít si partnera stejného původu. U hispánské komunity svateb s bělochy i v posledních letech přibývalo, ale ne tak rychle jako na konci minulého tisíciletí.

V žádném případě tak odborníci nenabádají brát integraci americké společnosti za hotovou a vyřešenou věc.

"Neocitli jsme se v post-rasové společnosti," uzavírá v USA Today další z autorů studie Daniel Lichter, ředitel Cornellova centra pro výzkum populace. "I u černo-bílých sňatků je sice velký růst, ale úroveň je stále nízká," říká.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Seznam Zprávy: S cestou do Moskvy pomáhal Hamáčkovi Hrad. Pomoc se týkala rusko-amerického summitu v Praze, řekl šéf zahraničního odboru Jindrák

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 24 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
Další zprávy