reklama
 
 

Baradej odmítl kandidovat na prezidenta Egypta

14. 1. 2012 18:29
Bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii protestuje proti poměrům v zemi

Káhira - Bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej nebude kandidovat na egyptského prezidenta v letošních volbách.

Oznámila to agentura Reuters, podle níž Baradej odstoupil kvůli tomu, že Egyptu stále vládne "bývalý režim" prezidenta Husního Mubaraka.

"Mé svědomí mi nedovoluje ucházet se o úřad prezidenta nebo jakoukoliv jinou oficiální pozici, pokud to nebude v rámci skutečně demokratického systému," prohlásil Baradej, který patří mezi přední kritiky Nejvyšší rady ozbrojených sil (SCAF), jež od únorového pádu Mubaraka stojí v čele země.

Vojenští vládcové podle Baradeje vládnou "jako kdyby se nekonala žádná revoluce a žádný režim nepadl", citovala agentura AP z prohlášení devětašedesátiletého laureáta Nobelovy ceny za mír, který byl zprvu považován za jednoho z hlavních kandidátů na prezidenta.

Podle odborníků citovaných agenturou Reuters je Baradejovo rozhodnutí alespoň částečně také uznáním, že by ve volbách pravděpodobně nemohl uspět. K vítězství v zemi, kde v parlamentních volbách dominovali islamisté, prý nemá liberální politik dostatečnou podporu řadových občanů.

autor: ČTK | 14. 1. 2012 18:29

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama