Baradej odmítl kandidovat na prezidenta Egypta

ČTK ČTK
14. 1. 2012 18:29
Bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii protestuje proti poměrům v zemi
Muhammad Baradej.
Muhammad Baradej. | Foto: Ondřej Besperát

Káhira - Bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej nebude kandidovat na egyptského prezidenta v letošních volbách.

Oznámila to agentura Reuters, podle níž Baradej odstoupil kvůli tomu, že Egyptu stále vládne "bývalý režim" prezidenta Husního Mubaraka.

"Mé svědomí mi nedovoluje ucházet se o úřad prezidenta nebo jakoukoliv jinou oficiální pozici, pokud to nebude v rámci skutečně demokratického systému," prohlásil Baradej, který patří mezi přední kritiky Nejvyšší rady ozbrojených sil (SCAF), jež od únorového pádu Mubaraka stojí v čele země.

Vojenští vládcové podle Baradeje vládnou "jako kdyby se nekonala žádná revoluce a žádný režim nepadl", citovala agentura AP z prohlášení devětašedesátiletého laureáta Nobelovy ceny za mír, který byl zprvu považován za jednoho z hlavních kandidátů na prezidenta.

Podle odborníků citovaných agenturou Reuters je Baradejovo rozhodnutí alespoň částečně také uznáním, že by ve volbách pravděpodobně nemohl uspět. K vítězství v zemi, kde v parlamentních volbách dominovali islamisté, prý nemá liberální politik dostatečnou podporu řadových občanů.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy