Baradej ještě věří v dohodu s Íránem

Reuters, man
6. 3. 2006 11:43
Vídeň - Stále existuje naděje, že se Moskva a Teherán dohodnou na obohacování uranu v Rusku. Uvnitř: SPECIÁL
Šéf MAAE Muhammad Baradej.
Šéf MAAE Muhammad Baradej. | Foto: Reuters

Alespoň se to domnívá ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej.

Šéf agentury v hodnotící zprávě prohlásil, že přes íránské obstrukce je dohoda stále možná a podle jeho informací může být uzavřena příští týden. Pokud by se uran pro íránský jaderný program obohacoval v Rusku, snížilo by to možnost jeho využití pro vojenské účely.

Infobox

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SPECIÁL: VŠE O ÍRÁNSKÉ JADERNÉ KRIZI

Baradej zároveň kritizuje Írán za to, že nespolupracuje dostatečně, neumožňuje plnou kontrolu svých jaderných zařízení, neposkytuje k nahlédnutí potřebné dokumenty a zaměstnancům MAAE brání v jejich práci. Zprávu Baradej předá k posouzení Radě bezpečnosti OSN.

Velvyslanec USA hrozí

Americký velvyslanec při OSN John Bolton dnes ráno varoval íránskou vládu, že bude čelit "bolestným následkům," pokud se rozhodne nadále obohacovat uran.

Mapa s klíčovými místy íránského jaderného programu
Mapa s klíčovými místy íránského jaderného programu | Foto: Tomáš Daněk

"USA použijí všech prostředků k neutralizaci íránského atomového programu," prohlásil Bolton, který je známý jako zastánce tvrdého postoje vůči Íránu a Severní Koreji.

Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová ale v neděli oznámila, že sankce "nejsou na pořadu dne" a nelze nyní očekávat žádná rychlá zásadní rozhodnutí ohledně Íránu.

Pokud se návrh na uvalení embarga vůči Teheránu dostane na pořad jednání Rady bezpečnosti OSN, rozhodne o výsledku postoj Ruska a Číny. Oba státy mají právo veta a dosud se odmítaly vyslovit pro podporu sankcí.

Time: USA mají důkaz o bombě

Foto: Reuters

Spojené státy podle amerického týdeníku Time předloží Radě bezpečnosti OSN možná už tento týden informace o íránském projektu atomové bomby, které pocházejí z počítače jistého íránského inženýra. 

V dokumentech z počítače, který získaly americké tajné služby, jsou podle Time kresby připomínající první americké atomové bomby.

"Vzhledem k velikosti, hmotnosti a síle bomby a vzhledem k výšce, v níž by měla nálož vybuchnout, se může jednat jen o
atomovou bombu," řekl týdeníku nejmenovaný západní diplomat.  #reklama

 

Právě se děje

Další zprávy