reklama
 
 

Baradej ještě věří v dohodu s Íránem

6. 3. 2006 11:43
Vídeň - Stále existuje naděje, že se Moskva a Teherán dohodnou na obohacování uranu v Rusku. Uvnitř: SPECIÁL

Alespoň se to domnívá ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej.

Šéf agentury v hodnotící zprávě prohlásil, že přes íránské obstrukce je dohoda stále možná a podle jeho informací může být uzavřena příští týden. Pokud by se uran pro íránský jaderný program obohacoval v Rusku, snížilo by to možnost jeho využití pro vojenské účely.

Infobox

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SPECIÁL: VŠE O ÍRÁNSKÉ JADERNÉ KRIZI

Baradej zároveň kritizuje Írán za to, že nespolupracuje dostatečně, neumožňuje plnou kontrolu svých jaderných zařízení, neposkytuje k nahlédnutí potřebné dokumenty a zaměstnancům MAAE brání v jejich práci. Zprávu Baradej předá k posouzení Radě bezpečnosti OSN.

Velvyslanec USA hrozí

Americký velvyslanec při OSN John Bolton dnes ráno varoval íránskou vládu, že bude čelit "bolestným následkům," pokud se rozhodne nadále obohacovat uran.

"USA použijí všech prostředků k neutralizaci íránského atomového programu," prohlásil Bolton, který je známý jako zastánce tvrdého postoje vůči Íránu a Severní Koreji.

Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová ale v neděli oznámila, že sankce "nejsou na pořadu dne" a nelze nyní očekávat žádná rychlá zásadní rozhodnutí ohledně Íránu.

Pokud se návrh na uvalení embarga vůči Teheránu dostane na pořad jednání Rady bezpečnosti OSN, rozhodne o výsledku postoj Ruska a Číny. Oba státy mají právo veta a dosud se odmítaly vyslovit pro podporu sankcí.

Time: USA mají důkaz o bombě

Spojené státy podle amerického týdeníku Time předloží Radě bezpečnosti OSN možná už tento týden informace o íránském projektu atomové bomby, které pocházejí z počítače jistého íránského inženýra. 

V dokumentech z počítače, který získaly americké tajné služby, jsou podle Time kresby připomínající první americké atomové bomby.

"Vzhledem k velikosti, hmotnosti a síle bomby a vzhledem k výšce, v níž by měla nálož vybuchnout, se může jednat jen o
atomovou bombu," řekl týdeníku nejmenovaný západní diplomat.  #reklama

autor: Reuters, man | 6. 3. 2006 11:43

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama