Baradej ještě věří v dohodu s Íránem

Reuters, man
6. 3. 2006 11:43
Vídeň - Stále existuje naděje, že se Moskva a Teherán dohodnou na obohacování uranu v Rusku. Uvnitř: SPECIÁL
Šéf MAAE Muhammad Baradej.
Šéf MAAE Muhammad Baradej. | Foto: Reuters

Alespoň se to domnívá ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej.

Šéf agentury v hodnotící zprávě prohlásil, že přes íránské obstrukce je dohoda stále možná a podle jeho informací může být uzavřena příští týden. Pokud by se uran pro íránský jaderný program obohacoval v Rusku, snížilo by to možnost jeho využití pro vojenské účely.

Infobox

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SPECIÁL: VŠE O ÍRÁNSKÉ JADERNÉ KRIZI

Baradej zároveň kritizuje Írán za to, že nespolupracuje dostatečně, neumožňuje plnou kontrolu svých jaderných zařízení, neposkytuje k nahlédnutí potřebné dokumenty a zaměstnancům MAAE brání v jejich práci. Zprávu Baradej předá k posouzení Radě bezpečnosti OSN.

Velvyslanec USA hrozí

Americký velvyslanec při OSN John Bolton dnes ráno varoval íránskou vládu, že bude čelit "bolestným následkům," pokud se rozhodne nadále obohacovat uran.

Mapa s klíčovými místy íránského jaderného programu
Mapa s klíčovými místy íránského jaderného programu | Foto: Tomáš Daněk

"USA použijí všech prostředků k neutralizaci íránského atomového programu," prohlásil Bolton, který je známý jako zastánce tvrdého postoje vůči Íránu a Severní Koreji.

Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová ale v neděli oznámila, že sankce "nejsou na pořadu dne" a nelze nyní očekávat žádná rychlá zásadní rozhodnutí ohledně Íránu.

Pokud se návrh na uvalení embarga vůči Teheránu dostane na pořad jednání Rady bezpečnosti OSN, rozhodne o výsledku postoj Ruska a Číny. Oba státy mají právo veta a dosud se odmítaly vyslovit pro podporu sankcí.

Time: USA mají důkaz o bombě

Foto: Reuters

Spojené státy podle amerického týdeníku Time předloží Radě bezpečnosti OSN možná už tento týden informace o íránském projektu atomové bomby, které pocházejí z počítače jistého íránského inženýra. 

V dokumentech z počítače, který získaly americké tajné služby, jsou podle Time kresby připomínající první americké atomové bomby.

"Vzhledem k velikosti, hmotnosti a síle bomby a vzhledem k výšce, v níž by měla nálož vybuchnout, se může jednat jen o
atomovou bombu," řekl týdeníku nejmenovaný západní diplomat.  #reklama

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy