V centru Říma přežívají tisíce běženců. Radnice měsíce tápe, jak pomoci jim i místním

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
13. 8. 2016 10:35
Via Cupa leží v centru Říma. Najdete tu stany, chemické toalety a tisíce lidí, kteří na matracích přespávají přímo na ulici. Z neutěšené situace jsou zoufalí dobrovolníci, kteří migrantům pomáhají, i místní obyvatelé. Radnice italské metropole zatím místo pro nový kemp hledá marně.
Migranti se modlí v tranzitním centru Baobab.
Migranti se modlí v tranzitním centru Baobab. | Foto: Reuters

Řím - Via Cupa se dá volně přeložit jako Ponurá ulice. Ulice v centru Říma v posledních měsících dostává svému nelichotivému jménu. 

Zdejší uprchlické centrum Baobab zavřela policie loni v prosinci, krátce po teroristických útocích v Paříži. Dobrovolníci - lékaři, bývalí státní úředníci či projektanti - se ale nevzdali a rychle zřídili jiný kemp.

Peníze na provoz přicházejí z dotací, prosby o pomoc s věcmi či léky se pravidelně objevují na facebookové stránce centra. Nabídka Baobabu je prostá: stany, toalety, tři jídla denně. Migranti - převážně Eritrejci, Somálci či Súdanci - se sem přesto hrnou po tisících. Většinou zůstanou dva tři dny, než se vydají na další cestu za příbuznými v jiných částech Evropy.

To ale stupňuje napětí mezi místními a uprchlíky. "Kvůli zápachu ani nemůžeme otevřít okno," stěžuje si Valeria, která žije s šestiletým synem a manželem hned vedle stanového tábora. "Toalety jsou věčně neumyté a po ulici běžně teče špinavá voda," doplňuje další žena.

Ochrana před pašeráky lidí

Situace je zoufalá, což přiznávají i sami zakladatelé centra. Lidem i úřadům se ale snaží vysvětlit, že přístřeší pro uprchlíky v tranzitních centrech je potřeba nejen z humanitárních důvodů, ale také jako obrana před pašeráky.

"Jednou v červenci doprovodili dva naši dobrovolníci čtyři mladé Eritrejce na autobusové nádraží, aby si koupili lístky do Milána. Jejich cílová destinace bylo Německo, Norsko a Holandsko. Pokud bychom jim tenkrát nepomohli, mohli skončit v rukou pašeráků," vysvětluje Sergio.

Baobab-provizorní azylové centrum
Baobab-provizorní azylové centrum | Foto: Reuters

Místním ale podobná ujištění nestačí. Bojí se o vlastní bezpečnost. Gianluca Fasano, majitel pojišťovací kanceláře, se kvůli tomu koncem června přestěhoval do jiné části Říma. Klientům i zaměstnancům to zdůvodnil právě tím, že už se na daném místě necítil bezpečně.

"Každý den se odehrávají nějaké útoky. Nemůžeme vědět, kdo se nachází ve stanovém táboře. Věříme, že to jsou dobří lidé, ale prostě nevíme," řekl agentuře Reuters.

Obavy o bezpečnost

Jak místní, tak dobrovolníci se proto už před více než sedmi měsíci obrátili na radnici, aby jim pomohla najít vhodnější místo pro centrum. Marně.

Naděje jim svitla teprve s příchodem nové starostky Virginie Raggiové. Ta je sice ve funkci teprve od června, ale intenzivně spolupracuje s opatrovnickými zařízeními a humanitárními organizacemi a do příštího týdne chce mít hotový plán, kam migranty z ulic přemístit.

Itálie je přitom společně s Řeckem jednou z evropských zemí, na něž současná migrační krize dopadla nejhůře. Je strategickým tranzitním územím pro uprchlíky směřující dál na evropský kontinent.

Momentálně poskytuje ubytování zhruba 140 000 žadatelům o azyl, což je sedmkrát více než v roce 2013. Od začátku roku přitom přes Středozemní moře dorazilo na 100 000 dalších běženců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy