Banky na Krymu kontrolují Rusové napojení na podsvětí

Ondřej Soukup
12. 6. 2015 7:30
Hřivnu vystřídal rubl, ukrajinské banky ruské. Nad nimi se ale vznáší nejeden otazník.
Rubl místo hřivny není jedinou změnou, kterou obyvatelé anektovaného Krymu zaznamenali ve financích.
Rubl místo hřivny není jedinou změnou, kterou obyvatelé anektovaného Krymu zaznamenali ve financích. | Foto: Reuters

Moskva/Simferopol - Kvůli sankcím se na Krym nechce velkým ruským bankám. Místo nich na poloostrov přišly malé neznámé finanční ústavy, za nimiž mnohdy stojí lidé podezřelí z napojení na organizovaný zločin.

Poloostrovu tak hrozí, že se z "perly Černého moře", jak zní oficiální slogan, stane základnou pro praní špinavých peněz a další nezákonné bankovní operace.

Poté, co Rusko loni na jaře Krym anektovalo, zakázala Národní banka Ukrajiny pracovat na poloostrově všem finančním ústavům. Banky zavřely přes 1000 poboček.

Pak přišly mezinárodní sankce a na Krymu přestaly pracovat i společnosti Visa a MasterCard.

Moskva garantovala obyvatelům zachování vkladů a na poloostrov se vydaly první ruské banky. Získaly bývalá aktiva ukrajinských bank, jejich pobočky a zpočátku měly prakticky monopolní postavení. Kreml potřeboval přes někoho posílat peníze do rozpočtové sféry, podnikatelé potřebovali platit za zboží.

Ze dna žebříčku na výsluní

Jak ale ukázalo vyšetřování mezinárodní organizace Organized Crime and Corruption Report Project (OCCRP), mnoho z nově příchozích má velmi dobré styky v podsvětí a tajných službách.

Prvním, kdo otevřel svou pobočku v Sevastopolu, tak například byla málokomu známá Genbank, která byla v žebříčku ruských finančních ústavů na 315. místě a měla jen dvě pobočky: v sibiřském Omsku a Rostově na Donu. Nyní má na Krymu 90 poboček, což ji na poloostrově vyneslo na druhé místo.

Banku kontroluje Jevgenij Dvoskin, který byl několikrát vyšetřován v Rusku a USA, hlavně kvůli praní špinavých peněz. Nikdy mu to ale nebylo dokázáno.

Dvoskin se narodil v Oděse a v roce 1977 s rodiči emigroval do Spojených států. V USA byl poprvé zatčen v roce 1989, a to za krádež a držení drog. Řada dalších zatčení následovala - za držení nezaregistrované zbraně, krádeže, úplatkářství a další zločiny.

Seznámil se také s legendárním ruským mafiánem Vjačeslavem Ivaňkovem, jemuž se přezdívalo Japončik.

FBI v odpovědi na dotazy ruských kolegů napsala, že Dvoskin s Ivaňkovem spolu byli ve vězení a Dvoskin byl od té doby blízkým spolupracovníkem Japončika. V roce 2000 byl Dvoskin zatčen s falešným pasem a americkým úřadům došla trpělivost a ruského kriminálníka vyhostily.

Ve vlasti se Dvoskin začal věnovat finančnictví. Formálně nevlastnil žádnou banku, ale vyšetřovatelé ho podezírali z vybudování sítě malých bank, které nevedly normální činnost a sloužily výhradně k praní peněz a jejich vyvádění do zahraničí.

Policie ho podezírala, že kontroloval banky Migros, Falkon a Sibiřskou rozvojovou banku, přes které v letech 2006 a 2007 protekly minimálně tři miliardy dolarů. Jenže místo zatčení Jevgenije Dvoskina došlo k rozehnání vyšetřovacího týmu a Dvoskin skončil pod ochranou příslušníků tajné služby FSB.

Pan prádelna

Zpráva OCCRP upozorňuje také na Olega Vlasova, majitele petrohradské banky Baltika. Ten byl zapleten do jednoho z největších skandálů v postsovětském prostoru, kterému investigativní novináři dali jméno Laundromat (Prádelna).

Spočíval ve vyvádění peněz z Ruska do Moldavska na základě zmanipulovaných rozsudků kišiněvského soudu a další převod do Lotyšska a následně dále do světa. Během tří let tak z Ruska odplulo přes dvacet miliard dolarů.

Vlasov je nyní také na Krymu, patří mu tam finanční ústav Vechněvolžskij, který předtím pracoval jen v Jaroslavské oblasti. Nyní má na poloostrově 26 poboček, ačkoliv ještě loni v prosinci banka dostala pokutu za nedostatečný boj proti praní špinavých peněz.

OCCRP našel na anektovaném poloostrově přinejmenším další dvě banky, které byly do skandálu Laundromat namočeny.

Experti poukazují na to, že Rusko nemělo příliš na výběr. Finanční ústavy, které chtějí působit na mezinárodní úrovni, na Krym kvůli západním sankcím nepůjdou.

To třeba před měsícem jasně demonstroval na valné hromadě Sberbank předseda German Gref. Ten možnost působení na Krymu vyloučil natolik razantně, že si od nacionalistů vykoledoval málem obvinění z velezrady. Proto nezbylo než pustit ty, kteří se nebojí.

Někteří odborníci ovšem zdůrazňují, že část z těchto finančních ústavů je pod ochranou tajných služeb, které je mohou využívat ve svůj prospěch.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy