Banky jdou vstříc imigrantům. Mluví turecky, vietnamsky

Monika Horáková
14. 10. 2010 12:07
Některé pobočky v Rakousku přizpůsobují klientům z řad přistěhovalců i bankovní produkty
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Vídeň - To, že má téměř každý třetí obyvatel Vídně migrantské kořeny, se nyní rozhodly využít některé vídeňské bankovní pobočky. 

Nové zákazníky se snaží nalákat znalostí turečtiny a bankovními produkty zohledňujícími životní styl migrantů. Obdobný trend, i když v menší míře, se již objevil také v Praze.

Deník Die Presse, který o novém marketingovém záměru bank informoval, pojmenoval jejich snahy jako "etnobankovnictví". Podle Wernera Schediweho z banky Raiffeisen cílí strategie na migranty jako nové zákazníky. 

Podle aktuální studie RegioData Research se kupní síla migrantů pohybuje ve výši 20 miliard eur. To je více než 13 procent kupní síly všech Rakušanů. Je to také více peněz, než v Rakousku vydají turisté.

Některé vídeňské pobočky proto zákazníkům nabízejí komunikaci v turečtině, bosenštině, srbštině a chorvatštině. Slibují si tak lepší informovanost a přístup k bankovním produktům.

Bankovní poradenství vietnamsky

Podobnou strategii zvolila také Poštovní spořitelna v Praze 4 - Písnici, v ulici Libušská: "Na pobočce působí bankovní poradce, který hovoří vietnamsky. Vietnamská komunita se tak snadněji dostane k bankovním službám, které kvůli jazykové bariéře nemohla využívat v takovém rozsahu jako česká klientela," uvedla Denisa Salátková, tisková mluvčí Poštovní spořitelny.

Komerční banka zase letos v květnu otevřela speciální pobočku pro zahraniční klienty: "Mezi standardní služby patří komunikace v anglickém, francouzském, německém, španělském a ruském jazyce, dokumenty v angličtině či provozní doba přizpůsobená nárokům zákazníků," řekla Monika Klucová, mluvčí Komerční banky.  

Obdobnou "zahraniční" pobočku má i Česká spořitelna a také UniCreditBank. Ta ale navíc otevřela také centrum speciálně určené pro italskou klientelu.

Rakouská Raiffeisen však zašla ještě dále. Některé bankovní produkty totiž připravila tak, aby zohledňovaly životní styl migrantů. Protože je například známo, že turecké svatby bývají velké a nákladné, připravila banka speciální svatební půjčku.  

 

Jiné rakouské banky však zatím případné speciální potřeby migrantů nezohledňují. Bank Austria se podle slov svého mluvčího Matthiase Raftla drží rovného přístupu k zákazníkům a v žádném případě neplánuje pojmenovávat některé pobočky jako "migrantské".

Složení zaměstnanců Bank Austria je podle něj navíc velmi mezinárodní a mnozí by jistě se zákazníky - i z důvodu vlastního migrantského původu - uměli hovořit cizími jazyky.

Podobně k cizojazyčným klientům přistupuje podle svého mluvčího Tomáše Kofroně také česká Raiffeisen: "Na každé pobočce jsme schopni obsloužit klienty v cizím jazyce, nechceme se ale zaměřovat speciálně na cizince." Obdobný přístup mají také GE Money Bank a ČSOB.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy