Bankomaty má chránit před zloději pepřový sprej

Martin Novák Martin Novák
23. 7. 2009 11:20
Novinku zkoušejí v Jihoafrické republice
Rusové upřednostňují platby v hotovosti
Rusové upřednostňují platby v hotovosti | Foto: Aktuálně.cz

Pretoria - Jihoafrická republika patří jak známo k zemím s vysokou zločinností, k níž se řadí i časté vykrádání bankomatů.

Místní banky se snaží vymyslet způsob, jak tomu zamezit. Hlídat všechny bankomaty samozřejmě nelze.

Je však možné, aby se bankomat - napsáno s nadsázkou - bránil sám? Jihoafričané to zkoušejí: montují do přístrojů pepřový sprej.

Ten má bankomat vstříknout do tváře člověka, který se do něj chce dostat násilím nebo jakýmkoliv nestandardním způsobem.

Zloděje má sprej paralyzovat do chvíle, než na místo přijedou policisté nebo ostraha.

"Pokud testy dopadnou úspěšně, jsme připraveni novým ochranným systémem vybavit všechny naše bankomaty," uvedl v prohlášení Absa Bank.

Foto: Aktuálně.cz

Zařízení zatím funguje v provincii Západní Kapsko, kde je nejvyšší výskyt vloupání do bankomatů a loupeží vůbec.

Spolehlivost systému je ovšem sporná. Už se vyskytl případ, kdy sprej skončil ve tváři tří techniků, kteří jeden z bankomatů opravovali.

Agentura Bloomberg to komentuje slovy: "Pokud jste si dosud mysleli, že nejhorší, co se vám může u bankomatu stát, je sežrání karty, měli byste změnit názor."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy