Bankéři vyhrožují po kritice imigrantů a Turků smrtí

Monika Horáková
8. 9. 2010 19:05
Thilo Sarrazin se zároveň těší podpoře poloviny německého obyvatelstva
Thilo, díky!
Thilo, díky! | Foto: Reuters

Berlín - Člen představenstva německé centrální banky Thilo Sarrazin a jeho výroky vůči imigrantům rozdělují německou veřejnost. Část Němců se Sarrazinem sympatizuje, někteří mu ale údajně vyhrožují smrtí. Bankéře proto hlídá policie.

Thilo Sarrazin na sebe upozorňuje dlouhodobě. Jak deník Aktuálně.cz informoval, vrásky dělají politické reprezentaci například jeho výroky.

Například "Německo přirozenou cestou hloupne, protože imigranti mají většinou jen nízké vzdělání, a navíc mívají více dětí než sami Němci," "Turci ovládají Německo díky vysoké porodnosti" či "Nemusím uznávat nikoho, kdo žije jen ze státní podpory, nedostatečně zajišťuje vzdělání svých dětí a neustále produkuje další malé dívky se šátkem na hlavě."

Nyní opět rozvířil zájem médií svou nově vydanou knihou Německo se zničí (Deutschland schafft sich ab). 

Státní zastupitelství nyní prověřuje několik dní starý záznam na sociální síti Facebook, který by mohl obsahovat výhružku smrtí. Více jsou ovšem ze strany veřejnosti slyšet hlasy, které Thila Sarrazina podporují. Objevil se dokonce nápad, že by si bankéř mohl založit vlastní politickou stranu.

Thilo Sarrazin
Thilo Sarrazin | Foto: Reuters

Průzkum společnosti Forsa dokonce ukázal, že každý druhý Němec je proti tomu, aby Thilo Sarrazin musel opustit představenstvo německé centrální banky. Každý druhý také považuje za chybné, pokud sociální demokracie vyloučí Sarrazina ze svých řad.

Sarrazinův případ rozděluje také samotné voliče německé sociální demokracie. Podle průzkumů navíc diskuze nad případem SPD velmi škodí. Nikoli však proto, že Sarrazin je jejím členem, ale proto, že ho strana chce vyloučit.

Představenstvo německé centrální banky podalo minulý týden prezidentovi republiky dvacetistránkovou žádost o Sarrazinovo odvolání. Prezident Christian Wulff již potvrdil, že žádost obdržel. Dokud nevydá stanovisko, odejmulo představenstvo podle serveru Die Welt Thilu Sarrazinovi jeho kompetence.

Sarrazin pohrozil, že pokud jej prezident odvolá, celou věc postoupí soudu, který prý vyhraje. Sarrazin to uvedl v rozhovoru pro týdeník Focus.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V mešitě na východě Afghánistánu došlo k výbuchu, zemřelo nejméně 20 lidí

Nejméně 20 lidí přišlo o život a 40 dalších bylo zraněno při explozi v mešitě ve východoafghánské provincii Nangarhár. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní představitele. Agentura AFP píše o 17 mrtvých, agentura Reuters o deseti obětech či zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

Další zprávy