Bangladéští průmyslníci přispějí dělníkům na rýži

gaz
5. 5. 2008 18:06
Kvůli nárůstu ceny klíčové potraviny hrozí stávky
Zlevněnou rýži distribuuje i bangladéšská vláda. Většinou však v pracovní době.
Zlevněnou rýži distribuuje i bangladéšská vláda. Většinou však v pracovní době. | Foto: Reuters

Dháka - Bangladéšské továrny na výrobu levného oblečení prožívají zlaté časy. Jejich zboží se dostává do obchodních řetězců jako je Carrefour, Tesco nebo Walmart. Do státní pokladny přinášejí 9 miliard dolarů ročně a jsou zodpovědné za tři čtvrtiny státního exportu.

Nyní však čelí nezvyklé krizi.

Jejich pracovníci se bouří: za poslední rok se totiž zvedla na dvojnásobek cena nejdůležitější potraviny v zemi - rýže.

Může za to nejen globální růst cen potravin, ale také katastrofální cyklón, který zemi zasáhl v listopadu minulého roku.

Čtěte také: Cyklón v Bangladéši byl horší, než se myslelo

Místo aby jedna z největších asociací obchodníků riskovala, že se ocitne kvůli hrozícím stávkám v problémech, začala přispívat dělníkům na jídlo.

70 procent platu na jídlo

"Víme, jak moc na ně dopadla zvyšující se cena rýže. Je to velká krize," řekl agentuře AFP prezident Asociace bangladéšských výrobců a exportérů pleteného oblečení Fazlul Haq.

"Naše pobočky budou prodávat rýži nejméně o třicet procent levněji než na trhu," dodal. 

Každý ze zaměstnanců nyní dostane týdně 4 kilogramy rýže levněji. Podle Haqa by mělo být takto nakrmeno okolo 200 tisíc pracovníků, tedy přibližně čtvrtina celkového počtu.

Většina zaměstnanců textilek dostává podle AFP minimální plat, tedy 25 dolarů. Cena kilogramu rýže, který zajistí čtyřčlenné rodině obživu na jeden den, je 50 centů. Podle odhadů utrácí za jídlo většina bangladéšských domácností až 70 procent svých příjmů.

Minulý měsíc kvůli vysokým cenám rýže demonstrovalo nedaleko hlavního města Dháky okolo 20 tisíc dělníků textilek. Mnoho z nich trpí hlady.

Zpět na SECIÁL: Svět čelí potravinové krizi

 

Právě se děje

Další zprávy