reklama
 
 

Bangladéšskou textilku pro 18 000 dělníků zničil požár

29. 11. 2013 18:31
Továrna dodávala zboží velkým západním oděvním řetězcům.

Dháka - Mohutný požár v pátek zničil jednu z největších textilních továren v Bangladéši. Plameny v závodu, který dodával zboží velkým západním oděvním řetězcům, si podle úřadů nevyžádaly žádné lidské oběti ani zraněné, v důsledku požáru ale mohou přijít o práci tisíce dělníků, napsal zpravodajský server BBC News. Hasiči a policisté uvedli, že oheň založili žháři.

Policie oznámila, že požár v budově poblíž bangladéšské metropole Dháky vypukl po protestech textilních dělníků, kteří požadovali vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Oheň budovu zachvátil až po skončení pracovní doby, když už byli všichni zaměstnanci pryč.

S plameny v desetipodlažní textilce a čtyřech přilehlých objektech dnes ve městě Gazipur vzdáleném asi 40 kilometrů od Dháky bojovalo na 200 hasičů. Fotograf agentury Reuters prohlásil, že na místě viděl rozházené ohořelé oblečení nesoucí loga amerických a dalších zahraničních firem jako Gap, Wal-Mart, Marks and Spencer či Zara.

Škoda přes 100 milionů dolarů

Bangladéšské úřady sdělily, že továrna patřila mezi deset největších v zemi a zaměstnávala až 18 000 dělníků. Zapáleno bylo údajně i 15 kamionů s hotovými oděvy. Majiteli továrny vznikla podle Reuters škoda, která může přesahovat 100 milionů dolarů (asi dvě miliardy korun).

"Domníváme se, že se jedná o žhářství, kterého se dopustili dělníci pracující v továrním komplexu i mimo něj," řekl vysoký policejní představitel Mušaraf Husajn. "Chceme zjistit důvod tohoto nenávistného činu," řekl jiný policejní představitel.

Policie ve čtvrtek dopoledne zasahovala ve městě střelbou a slzným plynem ve snaze rozptýlit nespokojence, kteří zablokovali jednu z ulic a střetli se s policisty poblíž továrny. Poté někdo tlampačem z mešity ohlásil, že při protestní akci byl zabit jeden z textilních dělníků. Bezpečnostní složky uvedly, že střílely jen do vzduchu pro výstrahu, a smrt dělníka popřely.

Požár připomněl dubnové neštěstí, při němž v bangladéšské metropoli Dháce zahynulo pod troskami zřícené osmipodlažní budovy s textilními dílnami přes 1130 lidí.

V bangladéšském textilním průmyslu je zaměstnáno asi 3,6 milionu lidí a země je druhým největším vývozcem oblečení na světě. K tomu jí dopomohla především levná pracovní síla - agentura Reuters uvádí, že někteří dělníci v Bangladéši pracují za pouhých 37 dolarů (690 Kč) měsíčně.

autor: ČTK | 29. 11. 2013 18:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama